Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pospíšil, Hradec Králové, rod

Jan Hostivít Pospíšil (rod)
Text dotazu:
Prosím o sdělení zda Jan Hostivít Pospíšil měl syna Jaroslava a ten zase syna Ladislava Jana Pospíšila (starosta H.Králové) a jestli Ignát Herrmann patřil do této rodiny a v jakém byl tedy vztahu. Děkuji
Odpověď:
v knize JEDLICKA, Jaromir. Soupis tisku Jana Hostivita Pospisila. Hradec Kralove: Kruh, 1970. se v kapitole Poznamky a literatura muzeme docist:

"Uvadim jmena Pospisilovych deti krome tech, ktere zahy zemrely:

1809 - Anna

1812 - Jan Krtitel: pouzival jmena Jaroslav r. 1842 prevzal prazskou pobocku a vedl ji jako jedno z nejvyznamnejsich nakladatelstvi kolem poloviny stoleti. Jeho dcera se provdala za nakladatele Jana Ottu

1814 - Aloisie

1816 - Katerina: provdala se za hradeckeho kupce Frantiska Herrmanna. Ignat Herrmann je jeji syn.

1818 - Antonie

1820 - Ladislav: zdedil kralovehradeckou tiskarnu a knihkupectvi

1821 - Marie

1822 - Bohuslav

1824 - Zdislava

1825 - Stanislav: zdedil chrudimskou pobocku

1830 - Blahoslava

1833 - Vaclav: zdedil pardubickou pobocku

Heslo Ladislav Jan Pospisil je prevzato z Wikipedie, za spravnost obsahu ale nemuzeme rucit (Wikipedie, internetova encyklopedie, kterou muze upravovat a prispivat do ni kazdy) http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/514598-ladislav-jan-pospisil
"Ladislav Jan Pospíšil (1848 - 1893) byl knihkupec, nakladatel a politik.
Jeho nejvýznamnější funkcí byla funkce náměstka starosty města Hradec Králové.

V této funkci se zasloužil o zrušení královehradecké vojenské pevnosti v roce 1893 a o prodej jejích pozemků městu Hradec Králové, což ve svém důsledku umožnilo další rozvoj města.

Na jeho památku byla jeho jménem pojmenována nově vzniklá Pospíšilova třída a rovněž mu byl postaven v roce 1933 pomník, jehož autorem je sochař Josef Škoda."

Dalsim zdrojem informaci je Jan Hostivit Pospisil. Personalni bibliografie k 210. vyroci narozeni. Hradec Kralove: Okresni knihovna, 1995.

"J. H. Pospisil, puv. jm. Jan Frantisek. Hostivitem ho pojmenoval J.L.Ziegler pro Pospisilovu prislovecnou pohostinnost a z dobove zaliby pro symbolicka, ryze cesky znejici jmena...."

(ex: http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/jan-hostivit-pospisil-rod)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':