Databáze českého amatérského divadla

Texty: Ludvík, Josef Myslimír: Památky hradu, města a panství Náchoda, i vlastníkův jeho. - o divadle na zámku 179x

Památky hradu, města a panství Náchoda, i vlastníkův jeho. Sepsal Josef Myslimír Ludvík, někdy farář na Bohušíně, posléz na odpočinutí co oltářník ve Skalici nad Úpou. D Í L 1 . V Hradci Krá lové, 1857. Tiskem Lad. Pospíšila. s. 297

Petr, vévoda Kuronský a Zahaňský, majitel panství 1792-1800. Po odjezdu vévody a roku potomního zámek opravován na vrub; dán krov nový s taškami, pavlače dřevěnné na prostranství hlavním, kdež studna jest, ztrženy, vnitř pak všecko nádherně a skvostně obnoveno, jak slušelo na samovladného někdy vévodu. — Nad branou prostřední dal zříditi divadlo, chovaje při něm dle potřeby herců domácích i cizích. Ku provozování nápředně zpěvoher sezval vždy všecky učitele z celého panství, ba i odjinud na obsazení orchestru; všecky pak slušně vyčastoval i odměnil. Mezi zpěvohry první provozována: Mozartův Don Juan. Plesy a bály dával hlučné; v síni velké tančilo se, v menší pilo a jedlo při tabuli prostřední z nádob zlatých, při postranních ze stříbrných. Služebnictvo míval hojné a dobře placené; obyčejně do sta osob na zámku přebývalo, mezi nimi mnoho synků a dcerek z města. Vesměs dvůr vedl skvostný, právě knížecí; — veselo a hlučno bylo na zámku; neboť vévoda Petr byl pán bohatý, maje hojnost — zlata. Však byl v pravdě milostivou vrchností i poddaným svým, když jim obživu ulehčoval, platy ulevoval, nápředně pak robotu — tento bič pánův i poddaných — proměnil v plat levný.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':