Databáze českého amatérského divadla

Texty: Červená Lhota, nové zámecké divadlo 2010

V Červené Lhotě v pátek otevřeli nové zámecké divadlo
ČTK, 15.10.2010

V Červené Lhotě na Jindřichohradecku se v pátek večer bude konat první premiéra v nově vybudovaném zámeckém divadle. Plná sezona v něm začne od dubna příštího roku. Hlediště pojme 30 diváků, proto se tam budou odehrávat komorní společenské akce. Představení se budou konat asi 15 krát ročně, a to mimo hlavní sezonu, sdělil kastelán Tomáš Horyna.

Zámek patří po Českém Krumlově a Hluboké k nejnavštěvovanějším na jihu Čech. Zejména díky novým expozicím nezaznamenal odliv zájmu ani v posledních dvou letech. Památku si ročně prohlédne na 90.000 lidí.

Malé divadlo bylo vybudováno jako součást nové prohlídkové trasy v podkroví zámku, jež byla otevřena loni. Letos bylo kompletně dokončeno a připraveno na provoz. Ve srovnání se standardní prezentací a údržbou památkových objektů jde podle mluvčí památkového ústavu Kateřiny Voleské o ojedinělý a svébytný projekt.

"Společenské aktivity na zámku Červená Lhota jsou limitovány nevelkou rozlohou stavby a vysokou návštěvností. Nyní vznikl v podkroví zámku komorní divadelní prostor, který umožní divákům nejen poznat i málo známou tvář zámku, ale i zakusit jedinečnou večerní atmosféru místa," uvedl kastelán.

Divadlo vznikalo pozvolna od roku 2006 podle Horynova projektu. Práce si nevyžádala žádné speciální náklady a byla průběžně hrazena z rozpočtu zámku. Divadlo přišlo na 150.000 korun. Hlediště bylo volně inspirováno historickými vzory. Způsob jeho dekorování respektuje časový kontext vzniku celého zámeckého patra, tedy dobu po roce 1910.

Pro stavbu divadla byla vybrána místnost někdejšího šlechtického skladu nepoužívaného nábytku a dětských hraček. Divadelní místnost je široká necelých pět metrů. Hlediště je vyzdobeno alegorickými scénami, které znázorňují tanec, hudbu, skladatele, dramatiky, komedii a tragédii. Uprostřed stropu se vznáší genius.

Divadlo slavnostně otevřeli hrou Františka Věnceslava Jeřábka Veselohra. Deštenský ochotnický spolek ji uvedl ve výrazné úpravě kastelána pod titulem Zámecká komedie.

Zámek Červená Lhota vypínající se na skalnatém ostrově nad rybniční hladinou, byl do své současné novogotické a renesanční podoby přestavován ve 40. až 60. letech 19. století a na počátku 20. století. Posledními majiteli zámku byli členové rodu Schönburg - Hartenstein, v jejichž držení byl zámek od roku 1835 až do roku 1945.

Zdroj: mi, snm

Copyright © 1999-2000 DIVADLO.CZ
Generováno16.10.2010 9:11:49

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':