Databáze českého amatérského divadla

Texty: Faltejsek Rudolf:Technici a hosté v DS Sympozion

Rudolf Faltejsek:Technici a hosté v DS Sympozion
Ve službě osvětlení divadelního představení se vystřídala řada zajímavých a především obětavých lidí. V dobách spolkových, kdy všechny kabely, reflektory, ba i různé reostaty byly majetkem spolku, bylo nutné vše nainstalovat, hlídat a potom zase odstěhovat. Jeden z prvních byl Václav Štrégl , po něm nastoupil vzácný člověk Jan Fiala. Vynikající řemeslník, všeuměl. Dokázal na jeviště přivést tekoucí vodu, nadělal spoustu pomůcek pro snadnější stavbu scény. Karel Bělohoubek se zajímal ovšechno možné. Obsluhoval zvuky, svítil a vymýšlel nejrůznější „vynálezy“, natočil i filmové dotáčky pro Slaměný klobouk. Josef Pražák se ujal světelného parku v nově postaveném divadle.Měl tehdy k dispozici neuvěřitelný světelný park; na jevišti bylo tehdy nainstalováno na 30 reflektorů a mohutná horizontová baterie. Bedřich Mach se staral o techniku od 80.let až do dneška; někdy dost složitě, protože z původní výbavy už dnes funguje sotva třetina.
V dobách, kdy se hrálo v přírodě na Bědovicích, bylo zvykem budovat nápovědní budky tak, že se vykopala patřičná jáma, v ní se udělalo sedátko a celé se to obložilo chvojím. Tam trpělivě a obětavě napovídaly dámy: Tonička Hanušová, Vlastička Müllerová a paní Vondráčková (matka Jana Vondráčka).
Hosté
V počátečních dobách Symposionu se členské schůze (konané pravidelně dvakrát ročně) stávaly často osvětovou záležitostí. Dr. Simon, pan učitel Kilingr si připravili nějaké zajímavé všeobecné téma a po úvodním slově se odehrávaly zajímavé diskuse. Čas od času pozvali nějakou významnou osobnost. J.B.Čapek, Albert Pražák, Vilém Mathesius tu byli v padesátých letech, často přijížděl na premiéry prof. Karel Hladík a názory a poznámky byly velmi cenné.
V šedesátých letech, když žačala přehlídka Symposion, jako první představení byl Moliérův Tratuffe v provedení červenokosteleckých ochotníků s Martinem Růžkem z Národního divadla v hlavní roli. Dvakrát u nás hostovali slovenští studenti se Samopašnými hrami a Mandragorou.
Dvakrát jsme měli na besedě Miroslava Horníčka.
V 80. A 90,letech se účastnil premíéry své hry Báječní muži z West Portu autor Pavel Dostál, dnes ministr kultury v Zemanově vládě a autor hry Bitva u Slavkova pan Ervín Hrych.
V řadě posledních inscenací s námi spolupracoval vynikající hudebník a skladatel pan Jaroslav Hübner. Krom doprovodu her složil řadu písní na slova Miloně Čepelky.
Co byl skutečný zážitek, to byla spolupráce s panem Rudolfem Kurelem; šéfmaskér Národního divadla nám prořadu her vytvořil skutečně nádherné masky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':