Databáze českého amatérského divadla

Texty: Opava, OPAL, Bezhlavý rytíř a 1 x 7 pohádek na KP LU Opava 2008 - H. Galetková: V Opavě jen Opava, Loutkář 2008, č. 3

Dalším souborem z Opavy byl soubor OPAL - Opavští amatérští loutkáři, který se již v minulých letech dostal na přehlídku Loutkářská Chrudim.
Soubor se snažil loutkářsky naplnit dramatický text Ivy Peřinové Bezhlavý rytíř určený pro loutkové marionetové divadlo, a do určité míry se mu to podařilo. Volba čistě marionetového divadla se jevila jako správná. Loutkovodiči tohoto souboru jsou dobře hlasově vybaveni a jsou zruční ve vodění marionet. Inscenaci by však prospělo ozvláštnění a obohacení v podobě drobných loutkářských gagů, situační humor, mimoslovní jednání postav. Větší nápaditost v loutkářské metafoře by častěji mohla nahradit pouze deklamačně sdělovaný text. Celkové vyznění inscenace bylo příjemné a ve skladbě přehlídky potěšilo. Soubor byl nominován na celostátní přehlídku Loutkářská Chrudim.

Druhého dne dopoledne zahrál opět soubor OPAL pohádku pro nejmladší diváky 1 x 7 pohádek od Františka Hrubína a odpoledne Loutkoherecký soubor Skřítci spíše zazpíval, než zahrál Zpívánky.
OPAL pro vyprávění Hrubínových pohádek zvolil jednoduchý klíč: 4 maminky, které rády hrají loutkové divadlo, si odběhnou přímo od plotny, pračky a šití do divadla, aby povyprávěly a zahrály dětem pohádky. Osvědčený Hrubínův text recitují a hrají s jednoduchými plošnými loutkami. Inscenace postrádala potřebnou lehkost a hravost, komunikace mezi maminkami a dětským publikem postupně vázla a vytrácela se. Soubor má však herecký i loutkářský potenciál tuto složku inscenace dopracovat.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':