Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Sputnici, MJF

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1958
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1963
Působení: 195x, 196x
Soubor MJF s důrazem na pěveckou a hudební složku, bigbeatová kapela,
osobnosti Petr Janda, Tomislav Vašíček, Eduard Krečmer, zpěvák Pavel Sedláček aj.
Základ souboru ze spolužáků jedenáctiletky na tř. W. Piecka (dnes Korunní).
1958 první představení pro spolužáky Život je žízeň aneb Ať žije, kdo pije - ředitelka školy další hraní zakázala.
1959 veřejná premiéra pořadu.

1959-1964 hudebně-divadelní skupina (Ne)Big-beat Sputnici, hrála v Divadle VUS v Ječné.
Osobnosti: Eduard Krečmar, Petr Janda, Jiří Janda, Jiří Stivín, Jan Obermajer, Jeňýk Pacák, Tomislav Vašíček aj.
1960 se stal opravdu obdobím žíznivého rozvoje. Narůstal počet tanečních zábav, soutěží a přehlídek i vlastních koncertních programů. Sputnici se blýskli i na parníku nebo jako kulturní vložka v agitačním středisku. Vznikaly nové písničky z tvůrčí dílny Vašíček / Krečmar, například Píseň nebohého textaře nebo Za polibky můz. Vedle Krečmara textoval i Vašíček (například Krvežíznivej rak, česká verze Jailhouse rocku), hudbu začal psát i Hlavatý.
Stali se amatérskou kapelou a \"estrádním souborem\" ZK ROH Tesla, kde byli brzy zakázáni.
Od září 1960 působili při Přírodovědecké fakultě UK, kde studovali Hlavatý a Jonáš.
Koncem roku 1960 viděli diváci v Divadle Na slupi Sputniky v premiéře literárně-hudebního večera Písničky ze světa a okolí.

V říjnu a listopadu 1961 řada nových premiér komponovaných pořadů se čtením textů a hraním drobných dialogů, vyvrcholila programy U velikém rytmu I a U velikém rytmu II.

V březnu 1962 premiéra pořadu Skála a rohlík, název programu vznikl otrockým překladem spojení rock and roll.

Ke konci roku 1962 už narostly rozpory ve skupině do zásadního zlomu. Na jedné straně stálo hudební křídlo s Petrem Jandou, Janem Obermajerem, Tomem Vašíčkem a sestrami Němcovými. Na druhé straně stálo divadelní křídlo s Eduardem Krečmarem, Zdeňkem Leišem, Ivanem Jonášem a Jiřím Klímou. Hudební křídlo chtělo hrát písničky a instrumentálky, pracovat na aranžích a rozvíjet vlastní tvorbu. Divadelní křídlo chtělo promlouvat ke světu ve formě vlastní podoby divadla malých forem, divadla, které neskrývá obdiv k Semaforu a nezapře znalost všeho podobného dění v Redutě, Rokoku či Na zábradlí.

16.5.1963 měla premiéru poslední hra Jak se dělá jaro, nazkoušel ji Ivo Paukert (v příštích letech velmi frekventovaný televizní režisér),
- 13.6.1963 poslední repríza hry Jak se dělá jaro byla zároveň i posledním vystoupením skupiny SPUTNICI takřka v tradičním složení (už ale bez Petra Jandy a sester Němcových).


Hudební teoretik a kritik v bukletu k CD „Bigbít - průkopníci českého rock’n‘rollu“ (BONTON Music a.s. 71 0605-2, rok 1998) píše: „Sputnici vznikli v Praze na podzim roku 1959 a ze všech uvedených souborů dosáhli největšího věhlasu. Sound skupiny, založený na spojení zvuku akustické a elektrické kytary s typickou barvou ioniky (elektrického klávesového nástroje východoněmecké výroby) a na kombinaci chlapeckých a dívčích hlasů (nejčastěji chlapeckých sól a divčího doprovodného dvojhlasu), byl spíš měkčí a mírnější. Důležitou roli zde hrály české texty na převzaté melodie, od nichž byl už jen krůček k vlastní tvorbě, Sputnici ovlivnili řadu dalších českých beatových souborů a odstartovali kariéru kytaristy Petra Jandy, textaře Eduarda Krečmara a dokonce i pozdějšího jazzového velikána Jiřího Stivína. Hlavní postavou kapely byl Tomislav Vašíček, společně s ním zpíval Zdeněk Leiš. Po vrcholném bodě kariéry Sputniků, jímž byl rok 1962 a koncert v Lucerně 18. května, začalo stále více převládat propojení pořadů s divadelními scénkami, až došlo k rozkolu původního obsazení souboru a během roku 1964 se aktivity skupiny rozplynuly. Záznamy z vystoupení se dochovaly díky zvukaři Vladimíru Mikšovskému. Pocházejí z období mezi koncem roku 1961 a rokem 1962, i když mnohé z uvedených písní měly svou koncertní premiéru jíž mnohem dříve.“
Bibliografie:
JUST, Vladimír:

PÓDIA z krabičky. Nesoustavné nahlédnutí do historie malých neprofesionálních scén 60. let 20. století. Praha, NIPOS 2005, s. 175.

Zdroj informace Ondřej Suchý.Foto z programu v AS 1965, č. 5, s. 11.
Archivy:
Archiv Eduarda Krečmara

Související Bibliografie

Související www odkazy

Mapa působení souboru - Sputnici, MJF

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':