Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Zákrejs, Vladimír, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1913
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 19+x, 192x
Od 1913 arch. Vl. Zákrejs (1880-1948) “v aristokratické izolaci od ostatních pražských LS” experimentoval s maňáskovým divadlem. V sále hotelu Merkur uspořádal cyklus francouzských maňáskových komedii (překlad a loutky K. Kobrle).
1914 provedl vlastní úpravu Shakespearova Kupce benátského, vycházela z překladů J. J. Kolára a J. Sládka, ale využívali tradiční lidové verze, kterou hrála A. Kopecká. Zákrejs sám mluvil i vodil všechny loutky.
1916 za spolupráce J. Veselého a překladatele Jos. Krále Elektra (Sofoklés).
1917 zahrál v Malostranské besedě s loutkami vysokými asi 75 cm na velké jevištní konstrukci Shakespearova Hamleta a Macbetha. (Podle vzpomínek Veselého tato představení přivedla do Malostranské besedy celou kulturní Prahu.)
Připravoval také komedii Večer tříkrálový, ale pro pracovní vytížení v prvních poválečných letech se loutkářské činnosti vzdal. Svou úpravu hry režíroval teprve
1925 na scéně Říše loutek (loutky V. Sucharda, výprava A. Suchardová), kde již měl k dispozici lepší inscenační podmínky a vyspělý soubor, schopný realizovat jeho záměry. Tento Večer tříkrálový patřil k nejlepším loutkovým inscenacím 20. let.
1917 měl v bytě P. Durdíka premiéru Pan Johanes (výslovně pro Alšovo LD upravil A. Jirásek) za účasti několika členů ND (V. Matys), B. Windischová, Vl. Zákrejs.
Bibliografie:
CESTY českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Zprac. Jan Císař a kol. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s. 138.

DĚJINY českého divadla, III. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1977, s. 513.

Související Osobnosti

Mapa působení souboru - Zákrejs, Vladimír, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':