Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Motorpal

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1955
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1962
Působení: 195x, 196x
Divadelní odbor při Rudém koutku závodu Motorpal –
tak se jmenoval druhý znojemský divadelní kolektiv (vedle DS J. K. Tyla vedeného Josefem Leblochem).
1955 vznikl na základech původního souboru Dělnické akademie, později DS při ZK ROH Služeb veřejnosti a Domu osvěty postupně v letech 1947 – 1951.
Jeho věhlas započal až nástupem režiséra JUDr. Arnošta Stritzka, který v něm uplatňoval postupy blízké profesionálním divadlům (více režisérů – Rupert Šoba, Květa Vlčková, J. Pokorný, Fr. Bulant, Luboš Bryg, alternace rolí, spolupráce s profes. výtvarníky – Eva Milichovská, HD Jihlava, J. A. Šálek aj.) a muzikanty.
Měl řadu výborných herců, kteří uměli také dobře zpívat: Jiřina Nováková, Draha Plichtová, Rudolf Pavlas, Zdeněk Gross, František Zbořil a další.

Repertoár se postupně od české klasiky (A. Jirásek: Skaláci, J. K. Tyl: Tvrdohlavá žena, K. V. Rais: Zapadlí vlastenci, B. Brecht: Pušky paní Carrarové) a her pro mládež (Sněženka a sedm trpaslíků, Kocour v botách, Děti kapitána Granta, Chaloupka strýčka Toma) přesouval k hudebním komediím a operetám (O. Nedbal: Polská krev, M. Stehlík: Hej, pane kapelníku, 1962 I. O. Dunajevskij: Volný vítr.). Každé nastudování bylo mnohokrát reprízováno.
----
Leblochův a Stritzkův soubor spolu v nejlepším smyslu slova soutěžily, vznikla zdravá konkurence. Oba hrály v Městském divadle a jejich režiséři udržovali až do smrti Josefa Lenocha (1968) vzácné přátelství: každou neděli dopoledne se scházeli v kavárně Korso, kde diskutovali své divadelní názory, hovořili o divadle doma i v zahraničí, jen ne o svých inscenacích.
----
1962 se oba kolektivy sloučily a vznikla Amatérská scéna při Jihomoravském divadle Znojmo.
Dr. Stritzko v ní režíroval Klicperovu komedii Každý něco pro vlast v úpravě E. F. Buriana, což byla jeho poslední režijní práce.
Bibliografie:
ZBOŘILOVÁ, Libuše: Heslo pro Databázi ČAD, listopad 2011.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II. díl. Praha, IPOS ARTAMA 2002, s. 712-714.

Související Obrázky

Znojmo, Motorpal, Každý něco pro vlast, 1963
Znojmo, Motorpal, Volný vítr, 1961


Mapa působení souboru - Motorpal

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Znojmo, Motorpal, Volný vítr, 1961
Znojmo, Motorpal, Každý něco pro vlast, 1963