Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Veba, ZK / Textilní továrny

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1946
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 197x
Působení: 194x, 195x, 196x, 197x
Závod pozdější Veby nesl úvodně název Textilní tiskárny, úpravny a barevny

1946 se při závodě ustavil spolek v čele s vedoucím Ladislavem Kykalem,
včlenil se do SDO.

V září 1950 bývalý SDO nedobrovolně přičleněn k ZK Veba.
Řízením nového souboru pověřen Antonín Cirkva.

1950-1953 divadelníci nacvičili mj. Shakespearovy Veselé paničky windsorské, Vrchlického Noc na Karlštejně, Gorkého Na dně.
1954 A. Breidahl: Vzbouření v ústavu šlechtičen, režie Olga Bílinová-Kutíková, v tomto období jedna z vůdčích osobností souboru, autorem masek akad. mal. Václav Šafář.
1955 na konci března premiéra operety Polská krev, režie St. Cvrček, jedno z nejúspěšnějších představení broumovských ochotníků 50. let. Klavírní doprovod Frant. Plaschke, Eva Viková, Boh. Krtička. V Broumově kolem 20 repríz, hostování v Meziměstí a České Metuji, ocenění v soutěži LUT.
Po sehrání pátého představení Polské krve vypukl v Městském divadle požár, po provizorní opravě oprava generální, divadelníci museli mnohem víc hostovat v sousedních obcích.
1955 - DS Veba, Jerzy Jurandot: Taková je už doba, režie Bílinová, účast na 1. ročníku Meziměstských div. her.
1956 Katajev: Cesta květů, režie Josef Vavruška (Vavřička?), Zapolska: Morálka paní Dulské, Tyl: Tvrdohlavá žena, režie Václav Šafář, poté Čapek: Matka, režie Josef Dufek , v hlavní roli Ludmila Feniková, účast na 1. Polických hrách (Dufek režíroval i další úspěšnou hru, Plautovu komedii Lišák Pseudolus, každé představení zahajoval tehdejší Dufkův Kolega, učitel jedenáctiletky PhDr. Stanislav Máslo).
1957 Branislav Nušič: Dr., v roli Života Cvijeviče St. Máslo.

1960 - DO ZK ROH Veba, E. Rannet: Zbloudilý syn. Účast na Klicperův Chlumec.
Bibliografie:
KAŠPAR, Jiří: Kronika Spolku divadelních ochotníků Tyl v Meziměstí 1919 - 2005 Divadelní přehlídky. CD kART

TRENČANSKÁ, Barbora: Střípky z historie českého ochotnického divadla v Broumově. In: Dvě století Městského divadla v Broumově. Broumov 2005, s. 60-63.

Mapa působení souboru - Veba, ZK / Textilní továrny

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':