Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Olešnice, o. Semily, Jirásek

Stav: aktivní
Založení / první zpráva: 1923
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x, 200x, 201x
1923 počátkem ledna založen samostatný Spolek divadelních ochotníků (SDO) Jirásek.
4. ledna 1923 bylo rozhodnuto zakoupit divadelní kulisy od akademického malíře Jana Lva z Jilemnice.
Spisovatel Alois Jirásek dopisem z 3. března 1923 povolil, aby spolek nesl jeho jméno. První oficiální valná schůze se konala 21. července 1923 v hostinci F. Marka v Olešnici.
1937 v seznamu členských souborů ÚMDOČ.
1938 členem ÚMDOČ, 42 členů, vlastní jeviště, 4 představení.
Činný nepřetržitě do 1949.
Soubor hrál až do konce padesátých let,
1957 uvedl na Pohoří poslední představení hry Psohlavci.
Změnou společenských hodnot a nástupem televize spolek pomalu upadal v zapomnění…
---------------------
2005 Divadelní spolek Jirásek obnoven z iniciativy chalupáře Zdeňka Peroutky. S několika zájemci začal od roku 2004 nacvičovat Tylovu Tvrdohlavou ženu a připravoval se, že bude hrát jednu z postav. Tuto práci pro vážnou nemoc nemohl dokončit. Premiéra se musela posunout z října 2004 na duben 2005, kdy zbývající noví ochotníci uvedli hru Tvrdohlavá žena a zamilovaný školní mládenec. Zástupci spolku se zúčastnili závěrečného hodnocení přehlídky amatérských divadel v Josefově Dole a rozhodli se, že prozatím spolek nebude mít ambice účastnit se přehlídek.

2007 Frank Tetauer, úprava textu kolektiv: Úsměvy a kordy, režie Jana Martínková, scéna Miloš Marek, kostýmy Monika Hubnerová, text písně Karel Souček - hríli Miloš Marek, Filip Holba, Petr Tichý, Jaroslav Obročník, Josef Antoň, Tomáš Marek, Jan Žigmonď, Jana Martínková, Iveta Holbová-Melíšková, Naďa Marková, Lenka Martinková, Kristýna Dlouhá, Betynka Obročníková. Hostování mj. ve Verneřicích, v domově důchodců v Turnově.

2008 první setkání s kamenným divadlem Úsměvy a kordy soubor uvedl v Městském divadle Turnov, dále na hradě Valdštejn a zúčastnil se průvodu v kostýmech v rámci turnovských řemeslných trhů. Znovu uveden Čert na zemi na Open Air Pohoř.

2008 autorská pohádka Čertovský telefon, napsal Miloš Marek

2014 "Tento rok je to 10 let od okamžiku, kdy chalupář pan Peroutka v hospodě v Olešnici rozdal na stůl některým přítomným scénáře a jako výsledek byla na jaře v roce 2005 uvedena premiéra hry Tvrdohlavá žena. Tímto začala nová éra divadla v Olešnici a obnovený Divadelní spolek Jirásek tak navázal na tradici ochotnických divadel z 20. let minulého století."

2014 uvedl spolek ve vyprodaném sálu hospody v Olešnici již osmou hru – Mandarinkový pokoj, režie Miloš Marek. Následující již tradiční Divadelní bál byl tak důstojnou oslavou 10. výročí obnovení činnosti. Repríza v Kulturním domě v Kacanovech.

21. března 2015 - 10. výročí od obnovení spolku Jirásek. Pan Radek Šmíd, místopředseda Jizerské oblasti SČDO, předal nejvyšší ocenění, které tato oblast může udělit, tzv. Zlatý odznak, který se uděluje za dlouholetou úspěšnou činnost v amatérském divadle. Jeho nositelem se tak stal pan Miloš Marek, dlouholetý režisér spolku, autor vlastních her a znamenitý scénograf, dále paní Jana Fojtíková, jedna z nejaktivnějších strůjkyň obnovení souboru v roce 2005, a pan Josef Antoň, zapálený herec a jediný ze současných členů spolku, který v něm působil už v padesátých letech. Cena byla in memoriam udělena také panu Zdeňkovi Peroutkovi.
viz AS, Zlaté odznaky Jizerské oblasti SČDO v Olešnici u Turnova - http://www.amaterskascena.cz/clanek/zlate-odznaky-jizerske-oblasti-scdo-v-olesnici-u-turnova-ed2uv.html

2015 - Účast na ObP Pohárek SČDO, Kandrdásek SČDO a Jednoaktovky SČDO, Železný Brod.

2016 - povídka Velebníček a šlapka ze hry Mandarinkový pokoj. Účast na ObP Pohárek SČDO, Kandrdásek SČDO a Jednoaktovky SČDO - nominace do CP Jednoaktovky, Železný Brod.

2016 - Michaela Doležalová, Roman Vencl: KRÁLOVNY. Účast na KP Josefodolské divadelní jaro - čestné uznání Kristýna Dlouhá za herecký výkon. (29. října 2016 v Kulturním domě ve Slané)

2019 - Rudolf Trinner: Agentura Drahoušek. Účast na KP Josefodolské divadelní jaro - čestné uznání Veronika Höslová a Kristýna Dlouhá za herecký výkon.
Bibliografie:
http://www.obcan.org/divadlo/ (2014 adresa není funkční)
http://divadelni-spolek-jirasek.webnode.cz

Královny pobaví diváky ve Slané (29. října 2016).
Viz adresa: http://dstylslana.webnode.cz/news/kralovny-pobavi-divaky-ve-slane/

VOTOČEK, Václav: Soubor informací z okresu Semily. Rkp. pro MČAD 1998.

ZPRÁVA o činnosti ÚMDOČ za rok 1937. Seznam spolků a odborů sdružených v ÚMDOČ, s. 75.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1921-1925, i. č. 378/1851/1922, SDO Jirásek.
Fond ZU Spolky 1921-1925, i. č. 378/2763/1923, SDO Jirásek (zal.).

VALENTA, Jiří – JEDLIČKOVÁ, Juliana – ŽÁČKOVÁ, Eva: Soupis podání českých ochotnických divadelních spolků uložených ve Státním ústředním archivu v Praze 1856-1948. Bibliografická pomůcka pro Místopis českého amatérského divadla. Praha, IPOS-ARTAMA 2001-2002. Rkp. 223 s. kART, Praha, Národní archiv, DNM.

Související Obrázky

Olešnice, Čechov, Zdeněk Peroutka a Jan Pittrek
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Kravská opera
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Kravská opera
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Kravská opera
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Mandarinkový pokoj, plakát, 2014
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Čert na zemi, 2007
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Čert na zemi, 2007
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Čert na zemi, 2007
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Mandarinkový pokoj, 2014
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Úsměvy a kordy, 2007
Olešnice, o. Semily, Mandarinkový pokoj, 2014
Peroutka, Zdeněk, Diplom, Zlatý odznak Jizerské oblasti SČDO, s.a.


Mapa působení souboru - Olešnice, o. Semily, Jirásek

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Mandarinkový pokoj, plakát, 2014
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Kravská opera
Olešnice, o. Semily, Jirásek,  Kravská opera
Olešnice, o. Semily, Jirásek, Úsměvy a kordy, 2007