Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Loutkový soubor Hlinsko, LD

Stav: aktivní
Působení: 196x, 197x, 198x, 199x, 200x, 201x
Loutkářský soubor v Hlinsku
se hlásí k odkazu sjednoceného LD při JKP z roku 1962, i když za dobu svého trvání vystřídal několik názvů např.: LD KORZO, nebo LD PANENKA (na památku pana Prokopa Panenky) a hrál s několika pomlkami. Z tohoto pohledu je jedním z nejstarších spolků působících v Hlinsku a
2012 oslavil 50-ti leté výročí vzniku. Dnes používá název Loutkový soubor Hlinsko.

Historie loutkového souboru se začala psát v říjnu roku 1962, u jeho zrodu byl pan učitel Josef Vaňáč a po úpravě prostor, vybudování zázemí, scény, kulis, pořízení loutek a odzkoušení, se první představení odehrálo začátkem roku 1964.

Za svoji existenci soubor prošel řadou změn, jak personálních, tak i změnou míst působení. Dnešní stálá scéna se nachází v prvním patře Společenského domu v sále s kapacitou zhruba 60 míst. V současné době je ve spolku zhruba 12 aktivních členů a soubor se schází ke zkouškám každé pondělí od 18.00 do 21.00 hodin.
Hraje se asi 4x v sezóně po 2-3 představeních a pokaždé je vyprodáno.
Repertoár tvoří klasické pohádky Sůl nad zlato, Perníková chaloupka, O chytrém Honzovi, i jiné, méně známé pohádky.
Hraje se s loutkami, které vytvořila firma Umělecká výroba Mašek.
Původně se používaly loutky z dílny řezbáře Müzenberga, ale po obnovení Sokola po roce 1989 si výbor loutky vyžádal a jejich další osud není znám.
V poslední době se loutkový soubor zúčastňuje i akcí mimo pevnou scénu - např. vystoupení na Dni dřeva, vystoupení v Kladně i v Domově seniorů Drachtinka, kde dokonce místní obyvatelé pomohli s výzdobou kulis.
Bibliografie:
Zdroj:
(http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura/kultura-spolky),
(http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura/kultura-spolky/mestsky-kulturni-klub/spolky), excp. 25. 9. 2014.

Informace zprostředkoval Luděk Richter, Dobré divadlo dětem Praha.

Mapa působení souboru - Loutkový soubor Hlinsko, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':