Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Divadelní kroužek Svaz české mládeže, Kroměříž

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1945
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 194x
Hned po osvobození se pokusili o divadelní tvořivost mládežníci. Chtěli navázat na tradici předválečného Milíče a vytvořit divadlo politicky angažované, revoluční.
Jejich patroni byli bývalí členové Milíče dr. Vladimír Koutný, Františka Koutná, Vlastimil Zdráhala, Miroslav Nesvadba a profesor Josef Šubert. Už 13. června 1945 uspořádal kroužek veřejnou soutěž v přednesu monologů, která měla přitáhnout nové zájemce. Příliš úspěšná nebyla, a tak pod firmou mládežníků vystupovala skoro pokaždé kompletní sestava členů Ochotnické scény.
1945 - na zahájení divadelní činnosti předvedl mládežnický kroužek scénické pásmo Jak jsme žili a bojovali, sestavili manželé Koutní, rež. J. Hynek, scéna, podle svědků velmi vkusná a poetická, byla dílem gymnaziálního prfesora J. Lukeše..Hráli mladí, dnes neznámí ochotníci. Ohlas malý - recenze s názvem Rozpačité divadlo.
1947 Beaumarchais: Lazebník sevillský, v úpravě E. F. Buriana. Režie J. Hynek, hl. role J. Gross. Burianova úprava nad síly i zkušených ochotníků, nepovedené.
1948 - K. Simonov: Ruská otázka, rež. a scéna J Hynek, hráli hlavně členové Ochotnické scény L. Tvarůžek, M. Nesvadba ad. Poprvé se představila Eva Kaniová - Rakovská, jedna z nejaktivnějších ochotnic skoro 20 let. Hra byla sehrána pouze jedenkrát. Další osudy kroužku nejsou známy, patrně se odmlčel natrvalo.
Bibliografie:
LAJKEP, Zdeněk: Posledních padesát let Kroměřížského ochotnického divadla 1945–1995. Kroměříž, AGGRA 1999, s. 34.

Mapa působení souboru - Divadelní kroužek Svaz české mládeže, Kroměříž

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':