Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Osvěta / Hasiči
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1908
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 190x, 191x, 192x, 193x, 194x, 195x
1903 - 18. ledna - založil řídící učitel František Svěcený Sbor dobrovolných hasičů.
"Již v prvním zápise byl kladen důraz na účel spolků:,,vyzvednuto sebevzdělávání členů čtením spolkových časopisů, zábavných i odborných knih, přednáškami, představeními divadelními, zábavami atd.“ (J. Krákorová)
1908 - 31.5. - sehrál DrO SDH první divadelní představení, veselohru Staří blázni.
V průběhu 1.světové války činnost spolku ochabla.
Po skončení války se práce sboru pozvolna obnovovala.
Počátkem 20. let pořádal dramatický odbor sboru až 6 večerních představení a jedna hra pro děti spojená s vánoční nadílkou.
Herecký ansámbl uváděl i náročnější hry, jako je Paličova dcera, Muzikantská Liduška či Lucerna.
Těžké období za hospodářské krize a nezaměstnanosti.
Na aktivity sboru se nedostávalo financí.
1940 z iniciativy vedoucího a režiséra DrO Bohumila Ouhrabka postaveno nové stálé jeviště v hostinci U Pokorných.
Po Ouhrabkovi režisérem Fr. Klatovský.
1939-1944 - za 2. světové války - sbor také nemohl naplno fungovat, ale divadelní činnost častá. "Dramatický odbor hrál divadlo tak, jak dovolovaly poměry jevištní, personální, hlavně však, co jen trošku hodnotnějšího nacističtí okupanti z naší divadelní literatury zapomněli zakázat. Sbor se snažil i v této těžké době poskytnout spoluobčanům trochu zábavy a poučení a v neposlední řadě i morální povzbuzení." (Krákorová)
1944-1945 v době zákazu veškeré divadelní činnosti rozhodnuto modernizovat jeviště, vydání kryta půjčka členů DrO, kteří do úpravy vložili i mnoho vlastní práce.
Za války zahynuli v |Mauthausenu i členové DrOSDH Jar. Hulínský, Milomir Jirsák, Václav Král, Bedřich Šubrt.
1948 dostal dramatický odbor sboru nový název Osvěta.
1954 poslední, v dochovaných záznamech uváděné představení 25.12.1954, V. K. Klicpera: Hadrián z Římsů.
Bibliografie:
KRÁKOROVÁ, Jaroslava, ŘEHÁKOVÁ, Renáta: Čakovice, Miškovice a Třeboradice. Praha, nakl. Ivo Železný 2005, Str. 95, 108-109, 121, 125, fotografie z Archivu hl.m. Prahy na Chodovci a ze sbírek občanů (pí. Veverková, Hájková, Málková, JUDr. Krištof aj.).
Poznámka:
Fotokopie stránek třeboradické kroniky s obrázky scén a soupisy her pro potřeby publikace (viz Bibliografie) poskytl za úplatu Archiv hl. m. Prahy a nebyly v této formě jinde dosud publikovány.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.