Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Ochotnické divadlo
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1827
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1868
Působení: 182x 183x, 184x, 185x, 186x
10. 8. 1827 shořelo papírové divadlo, které měl školní fond uloženo na půdě radnice.
Týž rok zásluhou učitele Víta Šádka opět pořízeno nové divadlo, opět s papírovými kulisami, které ochotníci sami malovali.
1830 z iniciativy učitele Víta Šádka a lékárníka Josefa Radimského se začalo hrát v sále Fr. Ende. Hrálo se každých 14 dní česky a německy. Uveden Štěpánkův Čech a Němec, Kdy bych se byl neženil, Štěkavec. Z účinkujících byl vyškrtnut Karel Weber jako úředník, který nesmí vystupovat na jevišti. Podmínkou souhlasu bylo, že o zkouškách bude bdít nad pořádkem a mravností místní duchovní a zástupce magistrátu.
1831 hry: Na zapřenou; Liška nad lišku; Lhář a jeho rod; Loupežníci na Chlumu. učinkovali Josef Radimský, lékarník Josef Geisler, Jan Šádek, Jan Berger, Karolina Kynčlová, Augustina Šubertová, Anna Loehrntová, Terezie a Karolina Vebrovy ad. Původně se hrálo v domě p. Fr. Ende, pak v domě p. Loehrnta , v nově vystavěné farní škole a také v hostinci Františka Valáška.
1837 hráli pouze o prázdninách studenti Josef Nydrle, František Herzog, Bedřich Fuchs a paní Šádková a slečny Vebrovy.
1837/8 se divadla ujal K. Záhorský s J. Sudem, hráli s novými ochotníky na zdokonaleném jevišti.
1845 se hrálo znovu v domě p. Loehnrta, pořízena nová opona a nové dekorace. Divadlo řídil kaplan P. Kordina do r. 1850/1851. Hráli: T. Votočková, Žofie Záhorská, Aloisie Breuerová, Viktorie Radimská, M. a F. Erbenovy, Františka Fendychová,Anna Radimská. p. Styblík, dr. Kosinka
1851-1860 duší ochotnického divadla Jos. Radimský ml. Za jeho režie a předsednictví Dr. Kosiny
1851 uvedeny hry: Töpfer, přel. Procházka: Dobrý tón, Hoch pašerův, Kotzebue: Panošova šelmovství, dle franc. Štěpánek: Fabrikant;
1852 hry: Jeden jako druhý, Raupach: Šňupka, Mikovec: Záhuba rodu přemyslovského, Eduard v Škotsku, Paní Marjánka, matka pluku, Ženichové, Lakomec
1853 hry: Zaklený princ, Po půlnoci, Obžinky, Tobolka, Ďáblův podíl, Uhlířka
1854-57 hry: Bratr honák, Karla XII navrácení do vlasti, Vězení, Obžinky, Slepý mládenec
1858-60 hry: J. K. Tyl: Paličova dcera, Kotzebue: Panošova šelmovství, Hell: Galejní otroci (překl. J. J. Kolár), Vězení, Výroční trh v Milovicích, Vicomt z Letoriéru, Husička z Podháje, Pan Čapek.
1860 se z Nové Paky odstěhoval J. Radimský, divadlo na čas osiřelo, později se ho ujali p. Rychlík a Bedřich Nydrle.
1863 bylo rozhodnuto, aby se při stavbě hlavní školy postavilo i druhé patro s divadelním sálem
1863 - ochotníci provozovali první postní neděli činohru Felixe Pyata: Muka chudé ženy k dobročinným účelům.
1863 - 22. 3. - veselohry: „Kniha 111., kapitola I."(G.Pfleger Moravský: Kapitola I, II, III?) a K. A. Görner: Černý Petr, ve prospěch školních dítek a městské knihovny.
1864 - 13. 11. - otevřen divadelní sál v školní budově inscenací hry Sirotek Lovoodský - hlavní roli hrála M. Geislerová. Na zlepšení vybavení divadla bylo dáno 200 zl. Soubor vedl Bedřich Nýdrle, hráli: Housa, Kaska, Kejzlar, Urban, Berger, Grafek, Soukup, Fuchs, Hrdinka, Vlačiha, M. Geislerová, A. Šádková, M. Langbeinová, J. Březinová, A. Větvičková. Nově přistoupili F. Erben, řezbář Antonín Sucharda, F. Novák, J. John, Brožek, Boehm, V. Fejfar, Záhejský, Pavlovec, Militka, A. a J. Geislerovy, Salašová, K. Nydrlová, Grafková.
Dále sehrány hry Husička z Podháje, Fredro: Pan Čapek, Töpfer: Matka a dcera, Hell / J. J. Kolár: Galejní otroci, Tyl: Pražský flamendr, J. Nýdrle (později známý český filolog): Věno.
1866 zemřel ředitel spolku B. Nydrle, novým ředitelem se stal p. Beran, do výboru byli zvoleni obecní starosta A. Kaska, K. Záhorský, dr. E. Kosinka, J. Housa, režisérem se stal J. Prausa, pokladníkem F. Musil, nápovědou po mnoha let byl J.Siřiště. Novou oponu zhotovil zdejší rodák, architekt J. Machytka (1844-1887). Uvedeny hry: Chudý písničkář, Ona mně miluje, Rohovín Čtverrohý, Srdce a svět.
.
1867 hrány Doktor Robin, Hraje si na vdanou, Doktor Žvanil, Karl August Görner: Ženské slzy, Jenom pět zlatých, Matka a dcera, Ďáblova bařina, Musí na venek, Ouklady a láska, účinkovali: K. Javorský, Josefa G., Kaska, M. Geislerová, J. Geislerová, Housa, Soukup, Gráfek, Hrdinka, Militká, Musilová, M. Langbeilová. V září byla uveden původní hra J. Nydrleho: Věno. Kihovna souboru měla 300 svazků.
1868 založen SDO, viz
Bibliografie:
TÁBORSKÝ, Vojta Š.: Příspěvky k dějinám divadelního ochotnictva československého. Praha, ÚMDOČ 1931, s. 251-252.
VONDRÁČEK, Jan: Dějiny českého divadla 1824- 1846. Praha, Orbis, s. 113.
Dílčí informace z časopisů, řazené chronologicky:
Dalibor 20. 2., 1. 4. 1863.
Česká Thalia 1, 1867, s. 60, 66-7 - J. B.: Ochotnické divadlo v Nové Pace.
Česká Thalia 1, 1867, č. 17, s. 166, 218 - Z Nové Paky.
Mapa působení souboru - Ochotnické divadlo
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.