Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Kroužek divadla loutkového

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1900
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 190x, 191x, 192x
1900-1924 Kroužek divadla loutkového Faust, Čert a Káča.

1900 podnět k založení loutkového divadla pro školní mládež dal strážmistr Jiří Molnár. K dalším spoluzakladatelům patřili učitelka Vojtěška.Baldessari Plumlovská, Eduard Svoboda a pošt. oficiál Karel Tůma.

J. Molnár vyřezal loutky (30cm), které jeho manželka kostýmovala. Hrálo se v učebně dívčí měšťanské školy. uvedena hra Oldřích a Božena.

1901 se J. Molnár odstěhoval do Ostravy a divadélko si vzal sebou. Zbylí členové souboru vypsali ve městě sbírku a pořídili si novou scénu s loutkami do Karla Březiny z Kutné Hory. Proscénium a dekorace namaloval malíř E.Trnka.

1902 Oldřich a Božena, režie K. Tůma,
1903 hra Jitka ve vyhnanství.

1900-1906 působila v divadle V.Baldessari Plumlovská, autorka početných loutkových her, a je pravděpodobné, že mnohé z jejích loutkových her, patrně Ječmínek či Sněhurka zde byly uvedeny.
Bibliografie:
HEJHALOVÁ, Věra: Informace pro MČAD. Rkp. 1999.

HRNČÍŘ, Bořek: Zakládáme loutkářský soubor, Praha 1957, s.5-8

KNÍŽÁK, Milan:Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. Hradec Králové, Nucleus 2005, s. 1023

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 393.

Mapa působení souboru - Kroužek divadla loutkového

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':