Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Ochotníci / studující

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1879
Působení: 187x, 188x
Ochotníci aktivní již v 70. letech 19. stol., starosta Ochotnického spolku Paur, hrálo se v hostinci A. Šrámka.
Často hrála studující mládež.

1879
Ve spolupráci s posluchači pražské Akademie výtvarných umění uspořádali Akademický večer (součástí byly i árie z Prodané nevěsty).

"Ve Vraném pořádají studující na tamním ochotnickém divadle dne 31. srpna 1879 původní frašky: Ženich z města od V. Hasmanna a Půjčil svou ženu! od V. Štolovského."
(Svobodný občan č. 34 z 23. srpna 1879)

1880
"Ve prospěch důstojného národního divadla provede dne 29. března 1880 na ochotnickém divadle ve Vraném v hostinci A. Šrámka za laskavého soupůsobení sleč. Karoliny Razákovy z Prahy divadelní představení Na rozcestí, drama ve třech jednáních od Zdeňka hr. Kolovrata Krakovského. Na to: V ochraně Napoleona Prvního. Účinkovati budou pí. Paurová, sleč. K. Razáková, Jul. Jirásková, A. Jirásková, Růžena Jirásková a pp. Jos. Novák, Věšín, Jan Štraybl, Č. Štraybl a Podolský."
(Svobodný občan č.13 z 27. března 1880)

"...Pondělní představení pořádané ve prospěch důstojného národního divadla bylo nám pravým svátkem. Stopujíce činnost našich ochotníků, resp. studentstva, musíme doznati, že podobným výsledkem dosud žádné představení se nepotkalo..."
(Svobodný občan č. 14 z 3. dubna 1880)
Bibliografie:
DOBNER, Libor: Ochotnické divadlo na území někdejšího hejtmanství a politického okresu Slaný a části okresu Kladno. kART. Viz Texty.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, II.díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2002, s. 665.

SVOBODNÝ OBČAN 1879, č. 14, 16, 34. 1880, č. 13, 14.

Související Osobnosti

Mapa působení souboru - Ochotníci / studující

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':