Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Studenti

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1825
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 194x
Působení: 181x, 182x, 19xx, 194x
Zpola německý ráz Vysokého Mýta na počátku 19. století byl podporován úřady a posádkou.
1814 a 1815 vysokomýtští studenti (Josef Müller, František Novotný, František Dostál a Josef Šváb), kteří se na prázdniny vraceli z Prahy jako ctitelé českého divadla, opakované žádali o povolení k uvedení českých her. Žádosti byly pokaždé zamítnuty.

1815 o letních prázdninách nabídli 12 her, ani jedna nepovolena.

1819 začal na litomyšlském latinském gymnáziu studovat Alois Vojtěch Šembera. Výuka byla vedena německy, ale prefekt Alesius Diviš povolil studentům české knihy. Další mu posílal bratr Josef z Prahy. To probudilo jeho vlastenecké přesvědčení. Založil soukromý kroužek studentů, v němž se sblížil i se svými vysokomýtskými krajany, studenty filozofie Antonínem Špíglem a Janem Fikejzem.

Zde patrně vznikl záměr uspořádat na podzim 1825 deklamatorní besedu s uvedením drobné divadelní hry. Šemberovi bylo 18 let.
13.9. rada magistrátu studenty předvolala a tlumočila jim výstrahu a zákaz podobného podniku.
Po výstraze podali studenti žádost o povolení přímo zemskému guberniu, které začalo prostřednictvím krajského úřadu v Chrudimi zdlouhavě vyšetřovat, mj. kdo jsou ti studenti (s uvedenými ještě Fr. Diblík) a na jaké účely má být použit výnos vystoupení.

4.10. 1825 studenti první české divadelní představení Dům na silnici (Kotzebue, překlad Kramerius), nedočkavě zrealizovali U zlaté koruny.
7. 10. s nimi magistrát ještě sepisoval protokol k žádosti.
Krajský úřad poté studenty odsoudil k 10 zlatým pokuty, která byla později skutečně odvedena do chudinské pokladny.
15.11. dostal za věc důtku policejní komisař a s policejním mužstvem bylo zavedeno vyšetřování.
2.11. přišlo rozhodnutí gubernia o zákazu hry.
V prosinci poslali z Chrudimi nový přípis, přísně zapovídající "ochotnické představení, vodění medvěda a jiné neplechy".

Podobný osud stihl i první studentská představení v Jaroměři (1894), Kutné Hoře (1824) a Hořicích (1821).

Studenti o prázdninách např. Čech a Němec.

1845 Veselohra na mostě a Dva přátelé a jeden kabát (Castelli), Nalezenec, Der Gefangene (Kotzebue), Panošova šelmovství (Kotzebue).

1967 Studenti v hostinci U Lípy sehráli hru Karla Sabiny Inserát.
Bibliografie:
DVOŘÁK, Radovan: Dějiny ochotnického divadla ve Vysokém Mýtě, Vysoké Mýto, Městská lidová knihovna 1976, s. 10-16. kART.

VÍŠO, Josef: Vysokomýtské divadelní soubory /prozatímní tisk/. 12 s. přílohy. Rozmn. Vysoké Mýto, 1998. kART.

VÍŠO, Josef - CULKA, Zdeněk:175 let českého ochotnického divadla. Vysoké Mýto, Město 2000, s. 8. Uloženo: Muzeum Miletín

Mapa působení souboru - Studenti

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':