Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŠEMBERA, Alois Vojtěch, Vysoké Mýto

Datum narození: 21.3.1807
Místo narození: Vysoké Mýto
Datum úmrtí: 23.3.1882
Místo úmrtí: Vídeň, Rakousko
Filolog, slavista, národopisec, historik zaměřený na nejstarší české kulturní dějiny, překladatel, autor českého právnického názvosloví, publicista, autor vešovaných hádanek, bajek a epigramů, vydavatel soudobé české beletrie i odborných děl, organizátor českého společenského a kulturního života na Moravě a ve Vídni.

Nejmladší ze tří synů vysokomýtského měšťana a řemeslníka.
Po ukončení normální školy ve Vysokém Mýtě
od 1819 studoval v Litomyšli na gymnáziu, kde se začal intenzivně zajímat o českou historii a literaturu a navázal celoživotní přátelství s F. A. Braunerem a F. M. Klácelem.
1824 zahájil studia filozofie, který dokončil 1826 v Praze, kde
od 1827 studoval práva. Za svého pražského pobytu navázal přátelské styky s V. Hankou a F. Palackým, později se sblížil s kruhem mladých spisovatelů - F. L. Čelakovským, J. J. Jungmannem ad., s nimiž založil časopis Čechoslav.

O prázdninách organizoval ve Vysokém Mýtě studentské divadlo -
1825 tu zorganizoval a spolu s dalšími studenty sehrál první české divadelní představení.
1839 tu mj. inicioval vznik veřejné knihovny.

Po absolutoriu práv nastoupil soudní praxi v Brně, kde pokračoval ve vlastenecky orientované osvětové práci, mj. pomáhal uvádět česká představení v brněnském divadle...
1839 získal místo profesora české řeči a literatury na stavovské akademii v Olomouci, kde také organizoval česká představení.
Později působil ve Vídni.
Jeho postavení v české společnosti se prudce zhoršilo po jeho 70. narozeninách, kdy odmítl pravost Rukopisů Zelenohorského a Královédvorského.
Pohřben je ve Vysokém Mýtě.

Dále viz Lexikon literatury.
Bibliografie:
LEXIKON české literatury 4/I, S-T. Praha, Academia 2008, s. 581-586.

VÍŠO, Josef - CULKA, Zdeněk: 175 let českého ochotnického divadla. Vysoké Mýto, Město 2000, s. 32.

Související Obrázky

Polička, kresba, Šembera


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':