Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Loutková scéna / později ČSČK

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1950
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1961
Působení: 195x, 196x
Dětský kulturní dům – Loutkové divadlo
Loutková scéna Libochovice

Myšlenka vybudovat na místě bývalých panských stájí (za 2. světové války učňovských dílen) loutkovou scénu nebyla nová. První s ní přišel horlivý Libochovický divadelní ochotník Václav Cimerman a později ještě Jaroslav Růžička. Žádný však nedovedl svoji myšlenku převést ve skutek.

Cimerman udělal v rámci Scény, spolku pro divadlo a umění, tzv. Malou scénu, to znamená jeviště a loutky, a někdy i sám hrával. Bohužel se nedožil rozvinutí svého plánu. Přišla nacistická okupace a pak jej zkosila smrt.

Sokol měl také svoje vlastní divadélko s loutkami, ale to bylo uzavřené v Sokolovně a bylo příliš malé.

Po roce 1945 sehrál několik představení učitel Kroupa v základní škole.

1951 v rámci vybudování kulturního domu pro děti vznikla Loutková scéna Libochovice, když několik nadšenců bývalé konírny v místním zámku přestavělo na loutkové divadlo.
Otevření dětského kulturního domu: Jádrem kulturního domu pro děti je moderně vybavená loutková scéna se zařízením pro promítání 16mm filmu.

1951 - 2. prosince v 9 hodin - divadélko zahájilo činnost pohádkou Začarovaný les. V režii ředitele divadla B. Kroupy hráli Chroust, Dlouhý, Pour, Laube, Urban, Kopta, Čejka, Gruntová, Veřtatová...
Po roční úspěšné činnosti spolek k zármutku dětí svojí práci ukončil. (Stalo se to proto, že Dětský kulturní dům přešel pod správu Závodního klubu ROH Skláren, kde za předsednictví K. Matouška nebyla o tato kulturní zařízení - protože se hrály pohádky a ne politické úderky - velký zájem.)
Hrálo tedy pouze výjimečně, jako o Vánocích v roce 1956 (Kašpárek v boji s čerty). Představení bylo spojeno s nadílkou dědy Mráze.

1958 - v říjnu - bylo znovu dáno do provozu v říjnu pod patronací ČsČK a STS a dohlížecího výboru Jednoty. Předsedu této scény vykonával MUDr. František Černý. Členy a zároveň vodiči loutek, herci byly A. Wieznerová, J. Wiezner, J. Dunovský, Košťál, J. Kulas, L. a J. Doubravovi, J. Maleček, L. Zajcová, A. Černá, P. Černý a T. Černý. Výpravu navrhoval B. Kroupa a V. Prošek. Scéna pracovala asi do konce roku 1961, kdy se sál, který byl umístěn v bývalé zámecké konírně, použil pro městské kino, které v té době bylo v přestavbě.
Celkem bylo nastudováno a sehráno 17 představení pro děti a 4 pro dospělé.

Některé další články v Proudu.
Loutková scéna poprvé spolupracovala se Scénou Libochovice koncem roku 1958, kdy společně daly dohromady Zdravotnickou estrádu, s kterou účinkovali v Libochovicích, Lovosicích a v Levině.

Loutková divadelní představení od počátku založení divadla:

Datum název hry pořádal poznámky
2.12.1951 Začarovaný les Osvětová beseda zahájení činnosti
1952 nehrálo MNV ?
1953 nehrálo MNV ?
1954 nehrálo MNV ?
1955 nehrálo MNV ?
1.12.1956 Kašpárek v boji s čerty Osvětová beseda
12.1957 O čem král doma nevěděl Osvětová beseda
1958 nehrálo MNV ?

1958 - koncem roku - Loutková scéna poprvé spolupracovala se Scénou Libochovice, kdy společně připravily Zdravotnickou estrádu.

Program divadla v sezóně 1959/60:
listopad
Aladinova lampa 3x
Král žrout 2x
prosinec
Ponocný a strašidlo 2x
Broučci 3x
leden
Kašpárek vaří živou vodu 2x
Jak princezna hádala, až prohádala 2x
únor
Šuki a Muki 3x
březen
Jak Honza vyzrál na princeznu 3x
květen
Drak
prosinec
Perníková chaloupka
Zlatá studně

29.4.1961 Jak žil a tvořil M.Kopecký
ČČK - přednáška

Tato představení navštívilo celkem 1690 dětí a 110 dospělých. Některá představení byla prokládána maňáskovými scénami a při většině představení byly pořádány kvízy se zdravotní tématikou. Nejlepší kresby dětí zobrazující výjevy z her byly odměňovány cenami.

V roce 1968 se uvažovalo o obnovení loutkové scény v zámku v rámci SZK ROH Libochovice. Tradice se však vlivem politických událostí a absencí nějakého hlavního organizátora neobnovila. Dřevění herci byly tedy v roce 1961 odloženi na půdu bývalého loutkového divadla, kde (pokud nejsou v soukromých sbírkách - jako že asi ano) spí dodnes.
Bibliografie:
CD - 80 let Sdružení přátel umění "Scéna" Libochovice. Autor textů Jiří Růzha.

ČERNÝ, Tomáš: Heslo pro DČAD, prosinec 2012.

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Obrázky

Libochovice, Loutková scéna, 1960
Libochovice, Loutková scéna, členové souboru, 1960
Libochovice, Loutková scéna, loutky, 1960


Mapa působení souboru - Loutková scéna / později ČSČK

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Libochovice, Loutková scéna, 1960
Libochovice, Loutková scéna, členové souboru, 1960
Libochovice, Loutková scéna, loutky, 1960