Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Skautské LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1918
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 191x, 192x, 194x, 195x
Zakladateli skautingu v našem městě byli dva studenti obchodní školy Bohumil Munzar a Stanislav Veselý. Oběma bylo tehdy necelých 18 let. Z tohoto důvodu potřebovali k registraci oddílu dospělou osobu. Obrátili se tedy na Sportovní klub DK, který jejich žádosti vyhověl, a tak na konci července 1921 byl utvořen první oddíl
1918–1920 začátky Skautského loutkového divadla, hráli zakladatelé skautingu ve městě - dva studenti obchodní školy Bohumil Munzar a Stanislav Veselý.loutkové divadlo s vlastnoručně zhotovenými loutkami a jevištěm. Oběma bylo tehdy necelých 18 let.
Nejdříve hráli v bytě rodičů Stanislava Veselého. Než začalo představení, byl velký pokoj bytu proměněn v hlediště a jeviště, překážející nábytek byl vystěhován na chodbu domu, upraveny lavice z různých beden a prken. Do takto upravené místnosti se však nevešlo více jak padesát dětí, proto byli loutkáři nuceni hrát i tři představení denně. Vstupné na představení činilo 10 a 20 haléřů. Z těchto peněz posílali peněžité příspěvky dobročinnému spolku České srdce, za které obdrželi vzácné poděkování od spisovatelky Elišky Krásnohorské a manželky zakladatele Sokola Renáty Tyršové.
Od 1920, kdy se jim podařilo založit první skautský oddíl při Sportovním klubu DK, se divadélko přestěhovalo do skautské klubovny na Pilském mlýně. Zde však nehrál dlouho - na začátku roku 1921 vnikl do klubovny neznámý pachatel a divadlo i loutky zničil.
Je však pravděpodobné, že loutková představení skautského divadla se v období mezo dvěma světovými válkami nadále konala -
v Královédvorských novinách z roku 1936 je o představeních skautského loutkového divadla zmínka.
Po 2. světové válce se podle almanachu podařilo skautům obnovit loutkové divadlo až roku
1948, kdy Sdružení přátel Junáka zakoupilo nové loutky a do místnosti nového skautského domova postavili novou loutkovou scénu. Jeviště postavil Ota Hak, Stanislav Veselý namaloval proscénium a kulisy. Vznikla tak velmi pěkná scéna s moderním osvětlením a zvukovou aparaturou.
Mezi nejobětavější členy tohoto divadla patřili především Josef Munzar, bratři Šturmovi, Karel Valášek st., Bohumil Munzar, Ota Kopecký, Marie Plicková, Lidka Klazarová, Olga Horáková aj.
Skautská loutková scéna hrála skoro každou neděli a její představení byla četně navštěvována.
1950 však došlo k násilnému rozpuštění skautské organizace a činnost loutkového divadla byla ukončena.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 201-202.
ZOUFALÁ, Radka: Z dějin ochotnického loutkového divadla ve Dvoře Králové nad Labem. Diplomová práce, Ped. fak. UJEP Ústí nad Labem 2000. Viz Dvůr Králové / Texty.
Mapa působení souboru - Skautské LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.