Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1924
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
DO DTJ

1924 založení místní Košatské kapely pod vedením kapelníka Františka Maralíka přispělo k obohacení a rozkvětu ochotnického divadla v Košatce. Nepostradatelná byla tato kapela při divadelních hrách se zpěvy a operetách.
Dělnická tělocvičná jednota mělo pro hudební divadlo příznivější podmínky, byli v ní výborní herci a také zpěváci. Od té doby, za úzké spolupráce s Košatskou kapelou, je možno datovat zlatý věk ochotnického divadla v Košatce.
Rok 1924 byl významný uspořádáním šesti divadelních představení pro dospělé (nejen DTJ, ale i dalších spolků, především Sokola) a pěti loutkovými představeními.
1924 - z toho Rudolf Robl: Pro peníze (patrně DTJ).

1926 - Karel Fořt, hudba Em. Starý: Z českých mlýnů, veselohra se zpěvy. "Byla to první odehraná zpěvohra v Košatce od vyhlášení samostatnosti naší republiky v roce 1918. Na žádost petřvaldské jednoty byla tato divadelní hra pohostinsky odehrána i v sousedním Petřvaldu."
1926 - J. K. Tyl (dle Tolda a Klicpery): Ženská vojna, touto veselohrou se zpěvy byla v tomto roce ukončena divadelní sezona.
1928 - Karel Fořt, hudba J. Vašata: Tulácká krev (patrně DTJ).
1929 Karel Fořt: Má panenka modrooká, hostování ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.
1936 - 7. 3. - František Langer: Jízdní hlídka, divadelní hra o konfliktu českoslovenkých legií s bolševickým režimem v Rusku, hráno na počest výročí narození prezidenta Osvoboditele T. G. Masaryka. Před tímto divadelním představením pronesl učitel Jndřich Vacula o našem prezidentu T. G. Masarykovi proslov.
Bibliografie:
HRABOVSKÝ, Milan: Slavná tradice a současnost ochotnického divadla v Košatce. Časopis obyvatel Horní Odry - POODŘÍ 2011, č. 4, s. 57-63.

INFORMACE OÚ pro MČAD Jaromír Chvostek. Rkp. 2001. 4 s. kART.
Archivy:
OÚ Stará Ves nad Ondřejnicí:
Kronika obce.

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':