Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Krejcarový spolek na Vísce pro podporu chudé školní mládeže, též LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 188x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 192x, 193x, 194x, 195x
V posledních dvou desetiletích 19. stol. (1879-1898) kdy Spolek divadelních ochotníků stagnoval, udržovaly ve městě divadlo jiné spolky - nejvíce Krejcarový spolek na Vísce a Spolek paní a dívek Vlasta.
Ve 20. letech 20. stol. všeobecný rozkvět spolkové i divadelní činnosti, také Krejcarový spolek.
Hrál v divadle U Čermáků.
1933 Postrach mužů, viz Obrázky, tam uvedena jména účinkujících.
------
Loutkové divadlo Krejcarového spolku:
Začátkem okupace Československa v letech 1939 až 1941 byly veřejné činnosti tělocvičných jednot (postupně) úředně zrušeny, proto se představitelé loutkářských souborů Sokola (B. Čech) a DTJ (J. Hakl) domluvili a spojili se v jeden soubor.
Loutkáři obou sportovních organizací (Sokola i DTJ) se společně přihlásili do spolku s názvem Krejcarový spolek pro podporu chudé školní mládeže a pod tímto spolkem mohli dále hrát. Spolek - nejen během okupace - skutečně sociálně slabším školním dětem pomáhal v zajišťování např. obuvi, ošacení a pod.
Kromě uvedené pomoci se za okupace pod touto hlavičkou provozovalo i loutkové divadlo.
Nejprve se začalo hrát v učitelském ústavu. Po obsazení budovy školy německým vojskem byla veškerá činnost včetně loutkového inventáře přestěhována do zatím ještě volného hostince Labe.
Brzy se začalo hrát každou neděli odpoledne, po sobě 2 představení pro zaplněný sál. (Před tím bylo třeba dopoledne zatopit v uhelných kamnech, do sálu přinést a rozestavit židle a lavice různého typu a stáří. Po představení bylo třeba vše zase uklidit.)
Složení členů lout. souboru se za okupace proměnilo - mnozí bývalí členové souboru byli více pracovně i časově vytíženi, některé zatklo gestapo. Jiní v té době místo loutkového divadla začali hrát s ochotníky.
Do loutkářského souboru loutkářů se pak zapojili noví členové z řad místních učitelů. Vedoucím souboru byl opět Boh. Čech (dříve Sokol), technickou stránku zajišťoval J. Hakl. Členy dále byli např. manželé Matoušovi, manželé Hasmanovi, manželé Vrátných, Basař, Stamberg, Kurc, Štorkán, Heppner, Čepelák, Vavřík, Čechová, Bryndová, Mužíková...
1944 však i hostinec Labe obsadila německá vojska. Loutky i scény bylo nutné zase urychleně uschovat. Zbytek války pak tento loutkový inventář přečkal uložený ve stodole u Čepeláků pod víseckým kostelem, poblíž hostince Labe.
1945 Loutkové divadlo Krejcarového spolku v hostinci Labe svoji činnost obnovilo a pravidelně pro děti v nedělním odpoledni představení hrálo, byť v nelehkých technických podmínkách.
Počátkem padesátých let byl Krejcarový spolek likvidován a hostinec Labe se začal rekonstruovat na Závodní klub ROH.
Loutkové divadlo pokračovalo za jiných podmínek - jako soubor ZK ROH Harmonika, později Malá scéna.
Bibliografie:
HISTORIE ochotnického divadla na Berounsku. Red. Josef Mencl. Beroun, OKS 1989, s. 7-8, 30.
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 252-253.
MORÁVEK, Ivan: Historie loutkářství v Hořovicích. Rkp. 2010, s. 6-7. CD kART leden 2011. Viz Hořovice / Přílohy.
TVAROCHOVÁ, Kateřina: Divadelní spolky na Berounsku (Beroun - Žebrák - Hořovice). In: Sbk. Minulostí Berounska 1999, č. 2, 30 s. kART.
Thalie 1899-1900, č. 18-19, s. 148.
Archivy:
SA Ivo Morávka - fotografie
Mapa působení souboru - Krejcarový spolek na Vísce pro podporu chudé školní mládeže, též LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.