Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1945
Působení: 192x, 193x, 194x
1920 (v sokolovně začal promítat biograf) Dělnická tělocvičná jednota nabídla ve svém sále později nazývaném U Wallianů pohádku Zlatá nit v režii Antonína Kaplana.
1923 hra Janošík.

1925-1936 Dělnická tělocvičná jednota hrála v sále U Walliánů: Drama čtyř chudých stěn, Paličova dcera, Tatínku zahraj mi naposled, Pepička z malé hospůdky, Poslední píseň, Legionář Lanc, Děti našeho pluku, Ticho po pěšině, Otec vlasti, V hájovně pod strání, Z českých mlýnů, A v tom zámku byla panna, Krajánku, vrať se!

S ochotníky v té době spolupracovali slavní lázeňští hosté, mj. h. a r. Karel Želenský, div. ředitel Richard Branald a jeho syn spisovatel Adolf Branald, čestný člen toušeňského souboru, či operní pěvci Valentin Šindler a Jarmila Novotná.
"Vzpomínám, s jakým zanícením se toušeňští herci z ochoty vžívali do postaviček, které jsme s otcem vymysleli, jak rádi zpívali naše písničky, co jim to prosté divadlo dávalo, jak jsme si s nimi my, profíci, krásně, po lidsku užili." (Adolf Branald in Toušeň a divadlo.)

1945 po osvobození splynul soubor DTJ s dramatickým odborem Sokola v DS Sokol (viz).
Bibliografie:
BRANALD, A.: Vzpomínka. In: Toušeň a divadlo. Toušeň, MNV 1983, s. 3-6.

KRÁLÍK, Jan, RNDr.: Divadlo pro děti v Lázních Toušeni. In: IV. Národní přehlídka sokolských ochotnických divadel - Divadlo pro děti. K tisku připravil Jan Králík. Praha, ČOS 2006, s. 9-11.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 418.

PRŮŠA, Radomír: Soubor informací o amatérských divadelních souborech v okrese Praha-východ. Rkp. pro MČAD 1998. Viz Místa/Okresy/Praha-východ/Texty.

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':