Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Beseda

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 187x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 187x, ... 190x, 191x, 192x
Vznik ochotnického divadla v Chodouni sahá do 70. let 19. století. V té době a v 80. letech 19. století byly často zakládány víceúčelové spolky, které měly v názvu "Beseda".

1904 Ochotníci uv. hry Následky prvního manželství a K. Horký: Srážka vlaků. (Pozn: Mohlo jít i o ochotníky spolku Beseda.)

1907 Beseda v Chodouni přispěla na pamětní desku Karlu Šimanovskému.
V tomto roce členem ÚMDOČ.

Nejstarší dochovalá divadelní fotografie je z roku 1913 - před 1. svět. válkou v obci existoval Spolek divadelních ochotníků (viz obrázky).
Divadlo v té době hrál i spolek Beseda.
Není zřejmé, zda ochotnický spolek byl už tenkrát samostatný nebo součástí Besedy, ale po 1. svět. válce už v Chodouni byly spolky dva (Beseda a SDO) a spolupracovaly.

"Kronika souboru při­pomíná, že již v roce 1918 tu působily dva soubory a sice Ochotnický spolek a Beseda, které měly své scény v hostinci Na Zavadilce a U Čápů."
(z článku F. Rambouského na webových str. obce)

Po 1918 spolupracovala Beseda s ochotnickým spolkem (SDO, později Průboj, viz) na "velkých hrách", např. Z českých mlýnů, Chudý písničkář, Drama otroků, Kráska ze Šumavy. Všechny hry uvedeny pod režijním vedením Karla Štětky.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 289.

RAMBOUSKÝ, František Ochotnické divadlo v Chodouni (historie) - http://www.chodoun.cz/urad/spolky/divadelni-soubor.html - 16. 8. 2011.

Divadlo 1904, č. 12 a 13, s. 290.
Divadlo, roč. 5, 1907, č. 10, s. 240.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Beseda

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':