Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Spolek katolických tovaryšů

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1868
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 191x
Působení: 186x, 187x, 188x, 189x, 190x, 191x,
1868 byl ve Valašském Meziříčí založen Spolek katolických tovaryšů, který měl spolkové místnosti v hospodě u Machlů a později v pivovaru.
Spolek vyvíjel bohatou vzdělávací a kulturní činnost a mezi jiným organizoval i různé herecké výstupy a divadelní představení. Nejčastěji šlo o kombinaci nějaké přednášky se sborovým zpěvem a komickými výstupy herců, které po ní následovaly.
Spolek můžeme považovat za předchůdce Dramatického odboru Lidového domu (viz Divadlo Lidového domu) a díky Novinám zpod Radhoště také můžeme sledovat jeho činnost:
1900 hrál veselohru Blázinec na cestách a tragédii Egmont,
1901 Radúz a Mahulena, Hold květin, Čarovný květ štěstí.
1902 hru Varšavané v Karpatech,
1903 aktovky Cikánka, Otcova kletba a Sluhové, dále Sůl nad zlato, Sněženka, Zlatovláska, Kukačka.
1904 frašku Zmatek nad zmatek, Jakou našel Jakub metlu na zlou Teklu, Chudý písničkář, Páni doktoři, Furiant a Zrušená přísaha.
1905 Pomsta víly, Poklad a Vysoké spropitné aneb hluboké mlčení,
1906 Vojtěch Žák – výtečník, Bratr Honák, U bílého koníčka, Mistr Bedrník a jeho chasa a Obětní beránek,
1907 Černá Hora aneb Boj za svobodu, Následky dostaveníčka aneb Kráska z Ostende, Pan Měsíček obchodník, To jsem sám rád a Vojnarka.
1908 Druhé přikázání lásky, Sedlák křivopřísežník, Národní slavnost, Třetí zvonění (ke čtyřicátému výročí založení spolku), Shledání na hřbitově, Bohatá holka a Ženilkov, Betlémské jesličky, Výprava Valachů Burům na pomoc.
nedochovala se ale ani jedna fotografie z těchto představení.
22. listopadu 1908 bylo ustaveno Družstvo Katolického domu ve Valašském Meziříčí a Krásně a
1909 byl utvořen Divadelní odbor všech místních křesťanských organizací, pod jehož hlavičkou byla v tomtéž roce odehrána hra Noemova Archa, Výprava Valachů Burům na pomoc, Budečské jesličky, Cikánčina pomsta, Hanák a Valach, Ženy-otrokyně, Bílá myška, Charleyova teta, Červený kříž v lese, Noemova archa.
1910 Námluvy v lese, Tatíčkův návrat, Pod perutě Orla, Pasačka z Lurd, Úděl sirotka a Paní revírníková a její Tony,
1911 Pro zpovědní tajemství, Paní revírníková a její vnoučata a Svatí Cyril a Metoděj.

V roce 1913 si v Novinách zpod Radhoště přečteme postesknutí: „Proč meziříčské katolické organizace nemohou hrát divadla? Je to proto, že dosud nemáme svého domu, který se sice snažíme vybudovat, ale dosud nemáme dostatečné finanční zajištění stavby“,
ale 31. července téhož roku rodák z nedalekého Hrachovce, olomoucký arcibiskup František Saleský Bauer koupil v dražbě zrušenou věznici – bývalý zámek Žerotínů daroval ho spolku.
1914 byla schválena adaptace jednoho jeho traktu na spolkový dům.
Byly i peníze, jenže vypukla válka a tak se neadaptovalo až do roku 1919 a
1920 byl divadelní sál Lidového domu hotov.
Zároveň ustaven Dramatický odbor Lidového domu - viz
Divadlo Lidového domu.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: Heslo pro Databázi ČAD (dle materiálu od VODÁČKA Adolfa, MAJERA Antonína, excerpce Lubiny) . Rkp. 2006. kART.

FABIÁN, Josef: Otevřená opona aneb Historie valašskomeziříčských divadel. Edice Krásno. Valašské Meziříčí, o. s. Valašské Ahény, 2007, s.16-20.


Noviny zpod Radhoště.

Mapa působení souboru - Spolek katolických tovaryšů

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':