Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Hasiči

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1923
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 192x
Působení: 192x
DS SDH, 1923 členem ÚMDOČ. Pořízena nová opona, využívaná i během 30. let. Na lícové straně je žánrová scénka Oldřicha a Boženy ze Starých pověstí českých. Vpravo u potoka sedí pět žen - pradlen. Božena stojí v potoce, kolem těla šál, jehož okraje se smáčí ve vodě. Skupinka vzhlíží vlevo ke třem mužům. Nejvýraznější z nich je Oldřich, sedící na bílém koni. V pozadí výjevu jsou vzrostlé stromy a kvetoucí keře. Námětem byl obraz malíře Věnceslava Černého (1865-1936), uznávaného ilustrátora historické literatury. Na rubové straně, používané zřejmě jako kulisa, pohled pravděpodobně z královského letohrádku přes sloupoví na Pražský hrad (chrám sv. Víta, Daliborku).
Opona je navinutá na dřevěném válci, je sešita ze čtyř pruhů plátna, přičemž pro levý krajní pruh (z lícové strany) je použito plátna s modročerveným vetkaným pruhem, používaného původně pro výrobu matrací. Plocha opony o rozměrech cca 3 x 4,5 m je oboustranně malována technikou tempery na plátně... Opona je signována na lícové straně v pravém dolním rohu “Jan Horký 19/6 23”... Byla nalezena při vyklízení obecní sýpky, kterou má obec v užívání.
Z návrhu Státního památkového ústavu v Plzni na prohlášení opony za kulturní památku, 2000.
Bibliografie:
MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 286.

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Václav Zoubek, s. 82 - 85.

Související Organizace

Mapa působení souboru - Hasiči

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':