Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Dělnická tělocvičná jednota

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 192x
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 193x
Působení: 192x, 193x
Ve 20. letech členové Dělnické tělocvičné jednoty sehráli 7 her společně se Sokolem.

1935 Fidlovačka, aneb, Žádný hněv a žádná rvačka, režie Václav Vrba, dirigent Jar. Slavický, z herců vynikly R. Vrbová v roli Mastílkové, El. Černá jako Cibulková, Jarm. Braunová jako vdova Klimáčková. Půvabná byla Lidunka pí Šplíchalové, stará panna Markyta pí Fidlerové. Z pánských postav Jeník Václava Vrby, dohazovač Fr. Baleara, Žid Ševeles V. Martínka, švec Kroutil Fr. Rameše, Dudek B. Fidlera, literát Hvězdoslav Al. Šplíchala, uzenář Hubínek V. Jonáka a dále sluhové M. Vaňka, St. Rolence i Jos. Křápka. Hrál místní orchestr. Fidlovačka, aneb, Žádný hněv a žádná rvačka se hrála v březnu 1935 4x a návštěvníky přivážely autobusy ze širokého okolí.
Bibliografie:
ČERNICKÝ, Frant.: Místopis okresu. Rkp. 1999. PC ART.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 131.

SLAVICKÝ, Jar., prof.: Cítovská Fidlovačka před desíti roky. Kulturní hlídka. Mělnické listy 1.3.1945.

STÁHLÍK, Josef - ŠARŠA, Karel: Přehled divadelního ruchu na Mělnicku. In: Mělnicko - z jeho života a práce. Mělník 1936, s. 105-107.

Mapa působení souboru - Dělnická tělocvičná jednota

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':