Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ČERNÝ, Václav, Plzeň, Vítkovice

1877 vstoupil na ochotnické jeviště v plzeňském spolku Thalia, kde řadu let hrával a svými výkony se těšil značné pozornosti běžných diváků i odborníků.
Když se Thalia proměnila ve spolek Tyl, i v něm působil s nadšením a láskou.
Po krátkém pobytu mimo Plzeň opět pilně hrával divadla v Dělnické besedě a v Truhlářském spolku v Plzni.

1892 přesídlil do Vítkovic.
Zprvu hrával v dramatických odborech českých národních spolků, režíroval mnoho her a usiloval o vytvoření samostatného schopného divadelního spolku ve Vítkovicích. Podařilo se - byl ustaven spolek Tyl ve Vítkovicích. Za jeho působení spolek prospíval a získával na oblibě i vážnosti,
Černý byl brzy zvolen nejen jeho režisérem, ale i ředitelem. I vzdělanostní a umělecká kvalita spolku rostla. I přes silné národnostní ústrky a existenčíní zápay pracoval vytrvale a kráčel cestou neprošlapanou.
1907 oslavil 30 let ochotnické práce.
Bibliografie:
TERRICHT, V.: Třicet let ochotníkem. Divadlo roč. 6, 1907-8, č. 4, s. 110.Foto na s. 109.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':