Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DOBROVSKÝ, Otokar, Ing., Česká Třebová

Datum narození: 1.7.1938
Ing. Otokar Dobrovský začal v DS Hýbl Česká Třebová působit už ve svých šestnácti letech.
V té době ještě nikdo netušil, že na třebovská divadelní prkna vstoupil jeden z jeho nejvýznamnějších členů, neobyčejně talentovaný herec, skvěle vybavený jak svým hlasem, tak zjevem pro plnění nejnáročnějších hereckých úkolů. Nejdříve ho samozřejmě čekaly role milovníků, které hrál přesvědčivě, bez patosu, s přirozeným půvabem mládí.
Protože se divadlu věnoval celý život, přešel postupně k rolím mladých charakterů, romantických hrdinů, ale i postav komických. Ty vždy vytvářel uměřeně, s výrazným smyslem pro inteligentní komiku a jemný humor. Namátkou lze jmenovat Francka v Maryše, Jaroslava v Posledním muži, Ricarda ve Filumeně Marturano, Fentona ve Veselých paničkách windsorských, Karla IV. ve Zpovědníkovi, Valého ve Hře o lásce a smrti, Kalafa v Princezně Turandot, Mauricia v inscenaci Stromy umírají vstoje, Pala v Půlnoční mši, Pastranyho ve Zbožné Martě, pastora Andersona v Pekelníkovi, Ruy Blase v titulní roli stejnojmenného dramatu, Abé Honestyho v komedii Limonádový Joe, kanonýra v Rumcajsovi a další a další.
Od 1970 vedle činnosti předního herce souboru byl více než dvacet let jeho předsedou.

2014 udělení prestižního ocenění Zlatý odznak Josefa Kajetána Tyla.

Formulace návrhu ocenění -
za celoživotní práci v amatérském divadle.

Související Pojmy

Související Obrázky

Česká Třebová, DS Hýbl, v šatně, Otokar Dobrovský a Oldřich Bittl
Dobrovský, Otokar, ing., Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2014


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Dobrovský, Otokar, ing., Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2014