Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PLCH, František, MUDr., Dolní Dobrouč

Datum narození: 25.6.1865
Místo narození: Němčice u Litomyšle
Datum úmrtí: 16.6.1912
Místo úmrtí: Brandýs n. Orlicí (pochován v Litomyšli)
Jako obvodní lékař a významný ochotník – byl nejen režisérem a organizátorem, ale i mecenášem. Byl velmi ctěn a možno říci milován všemi obyvateli obce. Byl výborným lékařem, citlivý k pacientům, léčil už svým příjemným hovorem a oslňujícím zjevem. Paní Mikysková (členka souboru) o něm řekla, že příchod Dr. Plcha k nemocnému je příchod Spasitele.
Dr.Plch bydlel v domě aristokratické rodiny poštmistra a obchodníka Paula (později dům Jar. Stránského čp. 181), potom v domě učitele Martince – nakonec postavil vilu čp. 372. Byl velmi společenský. Jeho zálibou byla myslivost, rybaření, styk s přírodou, divadlo a veselá společnost.

Divadlu věnoval hodně času i peněz. Za jeho působení se soubor podstatně rozrostl. Jeho členové často působili i v ostatních nově vzniklých spolcích.
(Doktor Plch si často zval své ochotníky do ordinace a tam je cvičil v memorování textu. Zkoušky trvaly někdy do časných ranních hodin a herci dostávali o každé zkoušce půllitr piva a dámy čtvrt litru vína. Dr. Plch neplatil jen útratu o zkouškách, ale retušoval i rodinné spory. Oblíbil si znamenitého komika Josefa Ryšavého zv. Vnočáček, kterému dělala značné potíže manželka. Dr. Plch ji podplácel tím, že jí koupil občas nějaké živobytí. Přesto paní Ryšavá dělala potíže a často zalezla za komín a několik dní se nestarala o rodinu. Po jedné zkoušce, která se protáhla, spustila paní Filoména bandurskou a rozčílený Ryšavý rozbil nějaké hrnky. Ráno přinesla Ryšavá střepy doktorovi. „Víte ženská,“ řekl Plch, „kdyby vám táta rozbil hlavu, tak vám ji sešiji, ale tohle spravit nedovedu,“ a dal jí dvacetikorunu.)

Jako režisér byl Dr. Plch velmi přísný a dbal na dobrý a ukázněný výkon ochotníků. Úspěšně zápasil s tehdejším chápáním divadelního projevu u lidí, kteří postrádali kontakt s moderním profesionálním divadlem a kteří často měli i chabé školní vzdělání. Velkým kladem divadelní práce Dr. Plcha, byla péče o repertoár, výběr kvalitních her. Respektoval záliby vesnického publika, ale nesnížil nároky na dobrou literární úroveň předváděných děl. V jeho hrách se odrážek jak skutečný život i vlastenectví, tak i humor, ale nikdy nevkus.
Za doby Plchovy utichla i řevnivost mezi ochotníky, zasadil se o dobrou spolupráci s učiteli.
Podílel se na veřejné činnosti, mj. v obci spoluzakládal v roce 1904 Národní jednotu severočeskou.
Bibliografie:
KRONIKA Kroužku divadelních ochotníků v Dolní Dobrouči 1863-1998. Vlastním nákladem 1998. 121 s.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':