Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: KOVÁŘ, Josef, Choceň, LD

Datum narození: 25.9.1894
Místo narození: Dlouhá Třebová
Datum úmrtí: 31.12.1971
Místo úmrtí: Choceň
Byl vyučen malířem porcelánu.

1920 si zhotovil malé loutkové divadlo, na kterém hrával s manželkou v Chocni pod hlavičkou Obce baráčníků pro děti z blízkého okolí Herzánky v hostinci Na Ostrově neděli co neděli.

1922 se k divadlu přidala skupina dalších ochotníků, pro veký zájem diváků divadélko přeneseno do sokolovny "V lázních",

1923/24 se přestěhovalo do adaptovaného divadelního sálu dnešní sokolovny, kde se nejprve hrálo na přenosné scéně pod podiem.
1925 se okruh spolupracovníků opět rozšířil, divadlo se přestěhovalo do Panského domu, J. Kovář se stal jeho vedoucím.

1927 zakoupil společně s přítelem loutkářem Ottou Pickem dosud pronajímané divadélko od řídicího učitele Hájka v.v., loutky 25 cm.
1928 vybudoval nové větší jeviště s J. Homolkou, F. Votavou a V. Linhartem
1929 se spolupracovníky založil samostatný odbor Sokola, nazvaný Koutek loutek. J. Kovář se stal jeho ředitelem a působil zde do své smrti.

1946 zhotovil s J. Homolkou konstrukci maňáskového divadla a 16 maňásků.
Až do roku 1960, kdy v nově zakoupené sadě loutek byl Kašpárek-chlapec, byl nezastupitelným mluvčím Kašpárka (mluvenou roli Kašpárka pak převzala Marie Havlíková). J. Kovář pak mluvil většinu postav králů. Jeho poslední rolí byl Poustevník ve hře Míček Flíček- zahrál ji naposled 13.12.1970, 30 12. 1971 zemřel.
Bibliografie:
KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950, 2005, s. 478

NEZBEDA, Vilém: Choceňské loutkářství, 1988, s.16

ROPEK, Miloslav: Historie loutkového divadla Koutek loutek. (Mj. soupis členů, seznam představení, osobnosti choceňského loutkářství...) Vyd. Město Choceň, 2004, 160 s. kDTB (Pro DČAD poskytlo Informační centrum Choceň, zprostředkovala Jana Havelková, leden 2014.)

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':