Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: NOVOTNÁ, Marie, Prostějov

Datum narození: 1893
Marie Novotná, herečka Lidového divadla, Divadla Hanácké obce aj.

Od svých 9 let hrávala drobné dětské a dívčí role v Lidovém divadle. V 11 letech hrála např. v pohádkách Popelka a Sůl nad zlato, po boku s prozdější Hermou Svozilovou, přední amatérskou herečkou té doby Květou Zahradníkovou, Jindřichem Zlámalem.
Členkou Lidového divadla se stala v době, kdy je vedl V. Braunsteiner a spolek byl jednou z nejlepších scén na Hané.
Hrávala nejprve naivky, např. Haničku z Jiráskovy Lucerny, Lídu v Kvapilově Sirotku, Malého lorda, princeznu Gisu v Harlekýnu.
Hrála několikrát i po boku hostujícího Ed. Vojana - v Salome, v Harlekýnovi ad.

Od mládí měla ale sklon ke komickým rolím, v nichž později zvlášť vynikla již u režiséra Braunsteinera. Jejím divadelním učitelem byl úspěšný ochotnický herec krejčí Suchánek, který hrál mj. Othella, když Novotná hrála Bianku.
Braunsteiner byl náročný režisér, např. dbal na to, aby herci jeho divadla jezdili do Prahy do nejlepších divadel pro inspiracu a srovnání s vlastní prací.

Do 1921 působila v Lidovém divadle, poté s manželem odešla do Prahy, kde hráli v kabaretu U Rozvařilů, jehož ředitelem byl Karel Samec.

1923 se vrátila do Prostějovva, hrála s manželem ve Spolkovém divadle, v Lidovém divadle, často hostovala i v Intimním divadle režiséra Křičenského. Hrála tehdy v Deboře, Snu noci svatojánské, Čarodějce, Nížině, Princezně Pampelišce, Cestě kolem světa.

Po Lidovém divadle působila
do 1936 ve Spolkovém divadle.
1936 ji vybídl režisér Th. Leitner, aby přebrala roli v operetě Podej štěstí ruku. V Divadle Hanácké obce už zůstala.
Do 1943 tam sehrála na 50 rolí ve veselohrách, operetách i dramatech, v té době už hrála ochotnické divadlo 40 let.
Nejraději měla Liliom, v níž vystoupila s hostujícím Ot. Korbelářem.
Ze spoluherců měla jako partnery na jevišti ráda především Th. Leitnera, J. Staňka, D. Krapku a T. Jarskou, i mnoho dalších.
Archivy:
SOkA Prostějoiv: Plakát a program ke hře A. H. Horákové Pááni, uvedené jako benefice M. Novotné k jejím 50. narozeninám v roce 1943.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':