Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: JANUS, Jaromír, Tatobity
Datum narození: 27.7.1910
Místo narození: Tatobity
Datum úmrtí: 15.10.2002
Místo úmrtí: Turnov
JAROMÍR JANUS
Narodil se ve středu 27.července 1910 v čp.13 v Tatobitech „U Studnice“, jak se u nich říkalo, o půl šesté hodině odpoledne. Otec se jmenoval Josef Janus (narozen 8.prosince 1878) a matka Marie, rozená Kasanová. Oba pocházeli též z Tatobit. Oba rodiče byli brusiči skla a hotové dílo odnášeli faktorovi v Tatobitech.
Dědeček se jmenoval Václav Janus a založil ochotnické divadlo v Tatobitech (J. Drahoňovský, V. Janus, J. Brunclík) v roce 1867.
V září 1916 začal Jaromír chodit do obecné školy v Tatobitech (až do 5.třídy), potom tři roky do měšťanky do Rovenska p. Troskami. Vždy prospíval v kreslení a všude mu učitelé vystavovali obrázky. Velmi rád ve škole, a potom i s kamarády, zpíval.
Hrál loutkové divadlo i dětské divadlo po stodolách i ve škole. Cvičil v Sokole v Tatobitech, nadšený byl ve Skautu a pomalu i hrál dětské role s tatobitskými ochotníky.
1924 školu ukončil a šel se krátce učit do Železného Brodu malířem pokojů. To se mu však nelíbilo, protože to byla“samá nádeničina“a utekl domů. Zůstal a naučil se brousit sklo - „pulerovat, leštit“. V Turnově u mistra lakýrníka se vyučil písmomalířství a fládrování dřeva.
To vše se mu později výborně hodilo u divadla. Maloval a vyráběl kulisy, plakáty apod.
V Jablonci nad Nisou ho po vyučení přijal do práce německý mistr za 5.60 Kčs na hodinu a J. Janus se oblékl i zakoupil kolo. Přes zimu však práce nebyla, a tak doma opět brousil sklo.
V zimě se pilně hrálo ochotnické divadlo a jak pan Janus vzpomínal: “ ….hrál jsem také „Pátera Vojtěcha“ (mám ještě fotku), a ježto otec byl jednatelem spolku a režisér, velký herec i matka, dostal jsem chuť stát se hercem z povolání. Hrával jsem jako host se společnostmi i v Železném Brodě. A tak v roce 1929 v dubnu jsem četl v novinách inzerát, že ředitel divadla Burda v Chrudimi přijme ihned mladého herce. Napsal jsem a poslal fotky a on mne hned zval k nástupu. Koupil jsem si velký proutěný koš, garderobu, líčidla, kurs herce jsem konal v Turnově a byl jsem připraven na vlak do Rovenska pod Troskami a na cestu do Chrudimi. Tu však otec i matka zesmutněli a otec mi řekl: \"Mirku, nejezdi, divadelní sláva-polní tráva, mrznout na sálech, cestovat z místa na místo, peněz málo.“
Tak se mu rozplynul jeden mladičký sen. Určitě by se však neztratil, protože měl výrazný talent, charizma i postavu. Odejel do Litomyšle k mistru Ryndovi,který potřeboval písmomalíře na krajskou výstavu, kde se také setkal s prezidentem T. G. Masarykem.
1930 narukoval na vojnu do Trutnova, kde absolvoval poddůstojnickou školu a byl povýšen na svobodníka. Odešel do civilu a onemocněl. Prospěl mu pobyt v sanatoriu v Dobříši. Zde „dělal“ pilně kulturu - večírky, divadelní výstupy, maloval obrázky. Vrátil se vyléčen. Práce bylo málo, a tak se opět přihlásil na vojnu a musel nastoupit do Šahů na Slovensko. Opět maloval, hrál na housle, v kapele dělal bubeníka.
1936 byl přijat k četnictvu a odvelen do Užhorodu na zemské četnické velitelství. U četnictva sloužil až do roku 1949, kdy byl suspendován.
Od 1931 je uváděn členem ochotnického spolku v Tatobitech.
V Tatobitech hrál příležitostně, jakmile se v bydlišti zdržel déle. Tatínek Josef byl dlouholetým jednatelem tatobitského spolku a maminka nadšenou herečkou a zpěvačkou. (Zvukový medailonek natočen v roce 1967 P. Peškem).
1953 byla velkolepým opětovným nástupem Jaromíra Janusa Vrchlického Noc na Karlštejně. Měla úspěch v místě, ale i v okolí.
J. Janus se představil jako zralý herec a zkušený režisér, který dovedl potřebné divadelní náležitosti téměř k dokonalosti.
K režisérské práci se poprvé dostal v rodné obci již v roce 1934 a 1935. S Vrchlického hrou však znovu pozvedl v Tatobitech divadelní ochotnickou činnost.
Následně upravil Macháčkovy Ženichy a opět s úspěchem režíroval.
1956 režijně připravil s učitelkou Ludmilou Bišickou (věnovala se především divadlu s dětmi) hru F. F.Šamberka: J. K. Tyla, v níž hrálo mnoho tatobitských občanů. (Jak je vidět z uváděných titulů, snažil se přinést posilu a naději do podkozákovské obce a to se promítlo do dalšího života divadelního spolku.)
Jaromír Janus bydlel v Turnově, takže činnost v souboru nebyla úplně pravidelná.
1962 navrhl a realizoval scénu na Zdravého nemocného.
Nadále rád pomáhal a byl dobrým rádcem.
Téměř do poloviny 80. let dělal i maskéra při ochotnických představeních, přivydělával si v propagaci (malíř písma).
Byl otcem dcery a syna.
Jaromír Janus zpracoval svůj životopis a částečně rodu Janusů v roce 1955 a také tedy do r.1955.
Zemřel 15. října 2002 v Turnově v Březové ulici ve věku 92 let.
Bibliografie:
PEŠEK, Petr: Heslo Jaromír Janus pro Databázi ČAD. Rkp. říjen 2008.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.