Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: PROCHÁZKA-FAUSTIN, Jan, Prostějov

Datum narození: 15.12.1906
Místo narození: Prostějov
Datum úmrtí: xx.2.1980
Místo úmrtí: Prostějov
Jan Procházka, uměleckým jménem Faustin, prostějovský rodák, hudebník

Po absolvování 6 tříd reálky odešel do praktického života. Hudební základy získal v Brně u prof. Františka Kudláčka a Zdeňka Blažka.
Už 1921 tak mohl vstoupit do Orchestrálního sdružení, které tehdy vedl Vladimír Ambros.
S prostějovským hudebním a divadelním životem pak bylo Faustinovo jméno spojeno celých 60 let.

Od 1931 začal spolupracovat jako dirigent s Národním sdružením a přebral vedení jeho třicetičlenného orchestru po hudebníku Josefu Čeplovi. Sdružení od 1937 působilo jako Divadlo Hanácké obce a Faustin v něm působil fakticky do února 1964. Za tu dobu z něho vytvořil těleso vysokých uměleckých kvalit.
Nastudoval a řídil celkem 269 operet, hudebních aklademií, tanečních večerů a koncertů. Složil scénickou hudbu k 24 divadelním hrám.
Zlatý věk operety v Prostějově tvoří 15 sezon 1931-1945, za jeho vyvrcholení je považováno období 1931-1943 - a je právem spojováno s jeho jménem.
Faustin ve svých rukopisných Pamětech přitom poznamenal: \"po celou dobu mého účinkování v ochotnickém divadle jsem nedostal a ani bych nepřijal žádné peněžité odměny\".

30. 4. 1931 Faustin poprvé stanul za dirigentským pultem NS - ochotnický soubor sehrál hru se zpěvy a tanci Rud. Hlavenky s hudbou Em. Starého Ve stínu pražských barikád, režíroval ji Jindř. Zlámal. Na podzim uvedli ještě Újezdské kasárny od stejných autorů.

1933 Lidová strana Faustina požádala , aby nacvičil hru se zpěvy a tanci Popeluška, jejímž autorem byl prostějovský farář Karel Dostál-Lutinov.
Nebyl spokojen ani se zastaralou hudbou, ani s nepružnými herci.
1934 uvedl se souborem Národní demokracie Piskáčkovy Perly panny Serafinky, v nichž vystoupila známá prostějovská ochotnická pěvkyně Anežka Soldánová, s níž je rovněž významně spjata celá etapa prostějovského ochot. divadla.
1935 s Dro NS první zahraniční opereta - zpěvohra J. Gilberta Žena v purpuru (uváděna též jako Carevna Kateřina ruská).
1936 operety V. Vipler: Jen ty a já, Stelibský: Podej štěstí ruku.
1937 soubor přešel pod Hanáckou obec dr. O. Přikryla s názvem Divadlo Hanácké obce.
1937 v březnu Jára Beneš: Syn Bohů, hlavní postavu nastudoval jh. uč. Hubert Flanderka z Pěveckého sdružení morav. učitelů, začátkem května premiéra operety Járy Kohouta a Lad. Placáka Kikirikí, repríza koncem měsíce v přírodě, v tzv. Žbánovském žlebě za obcí Soběsuky u Plumlova. V září Jankovcova opereta Zelená se, zelená\". Ještě v listopadu téhož roku Piskáčkův Tulák: \"Provedení hry bylo nejen bezvadné, ale jak po stránce hudební, tak i herecké dokonalé a svědčí o velké obětavosti, svědomitosti a píli jak dirigenta Jana Faustina, který hru nacvičil, tak i jednotlivých interpretů.\"
V prosinci 1937 k 10. výročí založení DrO NS Polská krev s hostujícím Járou Pospíšilem.
Aktivitu Divadla NS lze těžko srovnat i se současnými profesionálními soubory.
1938 francouzská hudební veselohra Krejčí na zámku, romantická opereta Fr. Lehára Země úsměvů, do konce roku ještě 3 operety.
1939 Divadlo Hanácké obce za rok 13 představení, z toho 5 operet, v září Běhounkova opereta Bejvávalo, z níž u publika skldila největší úspěch ústřední písnička \"Bejvávalo, bejvalo a bude zas, včera se blejskalo na lepší čas\". Operetní představení v prosinci vyvrcholila Nedbalovým Vinobraním.
1940 mj. opereta Divá Bára, poté mj. zpěvohra ze života Františka Kmocha Kolíne, Kolíne a Lehárův Carevič.

1941 J. Faustin pohostinsky nastudoval s Jednotou div. ochotníků Tyl hudební zpěvohru E. S. Nováčka Muži nestárnou a k povzbuzení vlasteneckého cítění hudebně-poetické pásmo z Erbenovy Kytice.
Bibliografie:
DOROVSKÝ, Ivan - DOROVSKÁ, Dagmar: Jan Procházka-Faustin a prostějovský Zlatý věk operety. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV. odborné konference 1995. Olomouc, Vlastivědné muzeum a Vlastivědná společnost muzejní 1996, s. 81-90. kART.

Související Obrázky

Prostějov, DHO, J.Procházka
Prostějov, DHO, orchestr


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Prostějov, DHO, orchestr
Prostějov, DHO, J.Procházka