Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: ŠVABÍK, Vladimír, Moravský Krumlov, Brno, poté profes. herec
Datum narození: 21.5.1920
Místo narození: Kyjov
Datum úmrtí: 2.3.1992
Místo úmrtí: Praha
Vladimír Švabík se narodil v Kyjově,
po válce přišel do Moravského Krumlova pracovat do někdejší továrny Nestle.
V Moravském Krumlově začal poprvé hrát s ochotníky divadlo v tamnějším Divadelním odboru Sokola.
První rolí byl
1946 Divíšek ze hry O. Scheinpflugové Okénko, pak Honza v Kvapilově Princezně Pampelišce,
1947 titulní role v Čapkově Loupežníku a
1948 Teddie Deskin v Rydleyově Půlnočním vlaku.
Odešel do Brna -
1954 až 1956 Vladimír Švabík pracoval v Královopolské strojírně Brno. Byl členem Dělnického divadla ZK KSB a v roce 1956 vystoupil také v inscenaci Ladislava Stroupežnického Naši furianti jako krejčí Fiala. Krátce nato odešel z Brna.
Režisér Alois Hajda vzpomínal, že byl jediným hercem, který z kleku na kolenou dovedl vyskočit.
Bez odborné herecké průpravy zahájil profesionální účinkování na jevišti Státního oblastního divadla v Olomouci, kde však setrval jen jednu sezónu (1949-1950). Jeho další působení je spojeno se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti (1954-1957), následně hrál v Městském divadle v Kolíně (1957-1960). Dva roky pak pobyl v Praze, kde byl členem souboru Stálé zájezdové scény (1960-1962). Jeho krátké působení v hlavním městě mu také počátkem šedesátých let umožnilo první výstup před filmovou kamerou, kdy hrál ředitele internátu v titulu ČERVNOVÉ DNY (1961).
Následujících bezmála dvacet let žil a pracoval Vladimír Švabík v Šumperku, kde hrál v tamním Severomoravském divadle (1962-1981), od roku 1969 byl zároveň ředitelem divadla. Přestože do funkce nastoupil v době počínající normalizace, herci i vyznavači divadla jej ctili jako na slovo vzatého odborníka, který ve své práci zužitkoval letité zkušenosti na jevišti. Doménou Švabíkova herectví byly především lidové postavy z českého repertoáru (Strakonický dudák, Maryša, Lucerna), uplatnění ale nacházel i v komediích světových autorů (Sluha dvou pánů, Falstaff, Večer tříkrálový).
Po svém filmovém debutu z roku 1961 se Švabík k práci před kamerou vrátil až za osm let, kdy v legendárním historickém dramatu KLADIVO NA ČARODĚJNICE (1969) vytvořil epizodní roli sluhy. Přestože byl angažován herecky i jako funkcionář mimo Prahu, v sedmdesátých letech byl celkem často zván k natáčení menších úloh. Své herectví poskytl často tendenčně pojatým titulům normalizační kinematografie (DVACÁTÝ DEVÁTÝ, 1974; VÍTĚZNÝ LID, 1977; O MORAVSKÉ ZEMI, 1977). Ze snímků nadčasovějšího charakteru můžeme uvést pohádku HONZA MÁLEM KRÁLEM (1976), kde se mihnul jako zbrojnoš, nebo smutnou komedii JAKO JED (1985), v níž hrál vrátného na stavebním úřadu. Příležitostně pracoval také pro televizi (seriál SLOVÁCKO SA NESÚDÍ, 1975).
----
Urny s popelem Vladimíra Švabíka a jeho ženy, herečky Nataši Baženové (nar. 1929 v Brně), jsou uloženy na hřbitově v Mor. Krumlově v rodinném hrobě jeho příbuzných - rodiny Černých.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: webový slovník osobností východní Moravy.
ZBOŘILOVÁ, Libuše: K ochotnické činnosti Vl. Švabíka, doplnění pro DČAD, listopad 2011.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.