Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: VLČEK, Jindřich M., Malé Svatoňovice

Povoláním úředník horního úřadu v Malých Svatoňovicích.
Úspěšný herec.
Při své práci v ochotnickém divadle prosazoval realistické pojetí, přirozený projev a výraznou charakteristiku postav proti patetickému deklamování, jež v dané době ovládaly ochotnické jeviště.
Působil jako ředitel divadelního spolku Karel Čapek, o zkvalitnění jehož inscenací se výrazně zasloužil.
Měl také velké zásluhy o vytvoření lepších podmínek a vhodného prostředí pro práci divadelního spolku v Malých Svatoňovicích - podílel se na tom, že pro něj byl za výhodných podmínek získán lázeňský dům s parkem.
1930 byl za své zásluhy jmenován čestným členem spolku.
Vlček jako předseda ochotnického spolku nemálo přispěl i ke vzniku dodnes známého festivalu ochotníků “Jiráskův Hronov”. Nejvýznamnější práce J.M. Vlčka, dodnes nejméně známá, byla jeho činnost Sokolská. Byl starostou Sokolské podkrkonošské župy Jiráskovy, a nemohl chybět při žádné významnější sokolské akci. Byl nazýván tribunem lidu a pro své češství též hraničářským hejtmanem. Po celý život byl rovněž vydavatelem regionálních českých novin. Z nich nejznámější Naše menšiny, burcovaly v letech po vzniku svobodné republiky i později, když se začalo rýsovat nebezpečí Fašismu, k odboji a prosazování práva Čechů. Zachoval se i doklad o zřízení Vlčkova studijního fondu k podpoře studujících reálného gymnasia v Trutnově. Byl mecenášem a zřizovatelem řady českých škol v tehdy zcela poněmčené oblasti. Doložit je možno otevření školy ve Chvalči a výstavbu Jiráskovy školy v Malých Svatoňovicích.

Aktivně pracoval ve vrcholných složkách náchodského okrsku ÚMDOČ a v pražském výkonném výboru Ústřední matice divadelního ochotnictva českého, působil také v Sokole a v Obranné jednotě hraničářské.
Bibliografie:
autorské práce:
VLČEK, J. M.: Vznik a počátky ochotnického divadla v Malých Svatoňovicích. In: Slavnostní list k valné hromadě JO ÚMDOČ a 80letému jubileu SDO K. Čapek v Malých Svatoňovicích. 1932.

životopisné:

VE SLUŽBÁCH Thalie II, kap. Tomu věnec budiž dán - Jindřich M. Vlček, Malé Svatoňovice. Soubor dokladových statí. Liberec, V. Talík za spolupráce ÚMDOČ, s. 128-129.

Související Obrázky

Malé Svatoňovice, Čapek, Loupežník, 1925
Malé Svatoňovice, Jiráskův okrsek ÚMDOČ, Slavnostní list, 1932, s. 3
Malé Svatoňovice, Jiráskův okrsek ÚMDOČ, Slavnostní list, 1932, s. 4
Malé Svatoňovice, Jiráskův okrsek ÚMDOČ, Slavnostní list, 1932, s. 6
Vlček, J. M., Malé Svatoňovice, portrét


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Vlček, J. M., Malé Svatoňovice, portrét
Malé Svatoňovice, Čapek, Loupežník, 1925