Malé Svatoňovice, Herecké závody

Ročník: 1
Rok: 1922
Začátek: 23.9.1922
Konec: 2.12.1922
Na podzim roku 1922 (od 23. 9. do 2. 12.) uskutečnil Jiráskův okrsek Ústřední matice divadelních ochotníků československých (ÚMDOČ) Herecké závody, Zúčastnilo se 20 ochotnických divadel vesměs organizovaných v ÚMDOČ a sdružených v Jiráskově okrsku ÚMDOČ v Náchodě, což byla téměř všechna divadla Jiráskova kraje. Sehráno bylo celkem 28 divadelních her. Významný kulturní podnik (dnešní terminologií divadelní přehlídka) byl patrně první a jediný svého druhu. Největší zásluhu na jeho realizaci měl Jindřich M. Vlček, jednatel Jiráskova okrsku. Hráno bylo každou sobotu, neděli a ve svátek.
Účast souborů:
Hereckých závodů se zúčastnily divadelní jednoty z 10 venkovských obcí: Batňovice, Plhov, Rtyně, Suchovršice, Starkoč, Staré Město, Studnice, Velké Svatoňovice, Malé Svatoňovice a Žacléř. Nejmenší obec Starkoč měla asi 270 obyvatel, největší Rtyně 2671 obyvatel. Dalších 10 jednot bylo z měst Česká Skalice, Červený Kostelec, Jaroměř, Josefov, Náchod (SDO), Náchod (Dělnický spolek Osvěta), Nové Město nad Metují, Police nad Metují, Úpice a Trutnov. Nejmenší město Česká Skalice měla 2700 obyvatel, největším byl Náchod.
Dva spolky byly menšinové: Trutnov a Žacléř a jeden vojenský (Josefov, důstojnická scéna).

Účast na hereckých závodech se děla na vlastní náklady jednot.

Uvedené hry městských souborů (v pořadí, jak byly hrány):
Jiří Mahen: Náměsíčný.
Josef Císler: Soucit.
Emerich Alois Hruška: Pozdní host.
Alois Jirásek: Otec.
Jaroslav Kvapil: Oblaka.
Jaroslav Vrchlický: Exulanti.
Josef Císler: Ředitel panství.
Emil Tréval: Válka bohů.
Jiří Mahen: Chroust.
George Bernard Shaw: Pygmalion.
Karel Scheinpflug: Mrak.
Molière: Šibalství Scapinova.

Uvedené hry venkovských souborů:
Alois Jirásek: Vojnarka.
Josef Skružný: Románek na horách.
František Sokol-Tůma: Gorali.
Abigail Horáková: Žena legionářova.
Rudolf Robl: Zvony.
Josef Štolba: Staré hříchy.
František Adolf Šubert: Žně.
Stanisław Przybyszewski: Pro štěstí.
Jaroslav Hilbert: O boha.
Jan Nepomuk Štěpánek: Čech a Němec.

Z těchto 22 her byly 3 jednoaktovky, 12 her o třech aktech, 3 hry o čtyřech aktech a 4 hry o pěti a více aktech. Z nich bylo 7 veseloher a 15 dramat. Původních her byl 19 a jen 3 cizí.

Posuzování výkonů dělo se dle následujícího schéma: posuzovaly se a hodnotily: volba hry nejvýše 5 body, režie a výprava nejvýše 5 body, souhra nejvýše 5 body, masky, líčení a ústroj nejvýš 3 body, komparsy nejvýše 3 body, herecké výkony mužů nejvýše 5 body, herecké výkony žen nejvýše 5 body a episody nejvýše 5 body. Celkem bylo dosažitelných bodů 36. Ve skupině měst stanovil soudcovský sbor ještě 5 bodů na vyrovnání, takže bylo dosažitelných bodů 41.

Největší počet dosažených bodů bylo ve skupině měst z 41 – 37, t.j. 90% (Náchod a Jaroměř), nejmenší 31, t.j. 51%. Přes 75% bodů dosáhlo 6 jednot (t.j. 60%). Ve skupině venkovských obcí z dosažitelných 36 bodů bylo dosaženo nejvíce 34 bodů, t.j. 95% (Malé Svatoňovice), nejméně 20 bodů, t.j. 55%. Přes 70% bodů dosáhlo 5 jednot (50%).

Ve skupině měst nejlepší v pořadí byly a cen dosáhly tyto jednoty: I. a II. Jaroměř a Náchod (se stejným počtem bodů), III. Česká Skalice (33 bodů). Pak dle pořadí následují: Červený Kostelec (32), Nové Město nad Metují (32), Úpice (31), Police nad Metují (23), Josefov (22), Trutnov (21) Náchod – Osvěta (21).

x x x

"Vedle jednot závodili zároveň i jednotlivci. Herec, který obdržel plný počet bodů při posuzování jednot, byl soudcovským sborem posuzován ještě zvlášť. Závod jednotlivců dělil se rovněž na skupinu měst a venkov. obcí a vztahoval se na sólisty muže, sólisty ženy a na episodky (muže i ženy). Posuzovalo se dle tohoto schema: charakter role (pojetí, vystižení role) nejvýše 5 bodů, přednes (deklamace) nejvýše 5 bodů, mimika a gesto nejvýše 5 bodů, vystoupení, ústroj, maska nejvýše 5 bodů, harmonie výkonu s celkovým souborem nejvýše 5 bodů. Bylo tudíž dosažitelných bodů 25."
(Více viz bibliografie.)
Lektoři:
Soudcovský sbor pro skupinu měst:
LEDERER, Max (předseda)
JIRÁSEK, Karel
PICH, Otakar
VLČEK, Jindřich M.
WOLFOVÁ, Sida

Soudcovský sbor pro skupinu venkovských obcí:
SCHREIBER, Vil. (předseda)
BAUDISS, Gusta
FIRLINGROVÁ, Nina
KAVAN, Břetislav
SALAČ, Alois
ŠANDERA, V.
Bibliografie:
Zprávy ÚMDOČ/ Kursy, přednášky a herecké soutěže. Časopis Československé divadlo, ročník II. Praha 29. 3. 1924, sešit 5., str. 79.

Zprávy ÚMDOČ / Herecké závody Jiráskova okrsku v Malých Svatoňovicích. Časopis Československé divadlo, ročník II. Praha 30. 4. 1924, sešit 7., str. 110.

Zprávy ÚMDOČ / Kursy, přednášky a herecké soutěže / Herecké závody náchodského Jiráskova okrsku v Malých Svatoňovicích. Časopis Československé divadlo, ročník II. Praha 15. 5. 1924, sešit 8., str. 126.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?

Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.

Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.

Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':