Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JIREŠ, Jiří, Česká Třebová

Datum narození: 7.11.1942
1957 Jiří Jireš začal dráhu ochotnického herce v roce v tehdejší Osvětové besedě ve Sloupu v Čechách, kde se představil v roli zakletého prince Miroslava v pohádce Boženy Němcové Růžové poupě.
V témže roce začal účinkovat i ve studentském souboru Jedenáctileté střední školy v Novém Boru, kde jeho první rolí byl pan Jordán v Molièrově komedii Jeho Urozenost pan měšťák. Následovaly další role v inscenacích obou souborů.

Po absolvování jedenáctiletky přišel Jiří Jireš do České Třebové na absolventské studium železniční průmyslovky a
od 1961 zde pokračoval v ochotnické činnosti v souboru Hýbl, kde působí dodnes.
Za padesátileté období si zahrál více jak třicet pět rolí nejrůznějších žánrů. Namátkou jmenujeme Jupitera v komedii Nebe na Zemi, titulní roli v Charleyově tetě, vodníka Volšovečka ve hře Jak se stal Rumcajs loupežníkem, Trepifajksla v Dalskabátech, vodníka Michala v Lucerně, svatouška Tartuffe v Molièrově hře Tartuffe, Jehana v Baladě z hadrů, dřevorubce Vratka v Radúzovi a Mahuleně, Kiliána v Paní Marjánce, matce pluku, Malvolia ve Večeru tříkrálovém.
Od 1970 se Jiří Jireš věnoval v souboru Hýbl i režijní práci.
Je uveden jako režisér pod inscenacemi např.
B. Thomas: Charleyova teta, J. B. Molière: Jeho Urozenost pan měšťák, K. Čapek: Bílá nemoc, V a W: Balada z hadrů, V. Čtvrtek: Jak se stal Rumcajs loupežníkem, J. Menzel: Tři v tom, C. Goldoni: Lhář, J. Brdečka: Limonádový Joe,
2002 - M. Rozovskij, J. Rjašencev: Tři mušketýři - hráno na národní přehlídce v Třebíči 2002; J. Vrchlický, K. Svoboda: Noc na Karlštejně;
2006 - detektivka R. Thomase: Osm žen;
2009 - adaptace Gogolova Revizora (překlad Františka Preislera) - muzikál autorů T. Šeba Martinského, J. Turana a B. Kramosila: Chlestakov;
2011-2012 - Cl. Magnier: Věno slečny Laury;
2013 - O. Zelenka: Košilka.
Mimo amatérské divadlo spolupracuje Jiří Jireš s hudební skupinou Medvědi, pro kterou napsal a režíroval třináct celovečerních hudebně zábavných pořadů.
Působí řadu let také jako herec a režisér v amatérském loutkářském souboru Čtyřlístek při Kulturním centru v České Třebové.

2007 Zlatý odznak J. K. Tyla
Bibliografie:
ZLATÝ Tyl pro Jiřího Jireše. Divadelní HROMADA IL. - jaro 2007, s. 17-18.

Související Pojmy

Související Obrázky

Česká Třebová, Hýbl, Mamzelle Nitouche, KP Zlom vaz Česká Třebová 2013
Jireš Jiří, Česká Třebová, DS Hýbl, tablo k udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2007
Jireš Jiří, Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2007


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jireš Jiří, Česká Třebová, DS Hýbl, tablo k udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2007
Jireš Jiří, Česká Třebová, DS Hýbl, Zlatý odznak J. K. Tyla 2007