Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: ŠPETÍK, Ambrož, Valašské Meziříčí, LD

Datum narození: 10.12.1921
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Datum úmrtí: 31.1.2005
Místo úmrtí: Valašské Meziříčí
sochař

Vystudoval Školu umění ve Zlíně, kde byl žákem V. Makovského. Žil a pracoval ve Valašském Meziříčí, pro které vytvořil busty Františka Palackého a T. G. Masaryka, Madonu pro Městskou knihovnu a reliéf na Obchodní akademii. Pozoruhodná jsou jeho humorná dílka, v nichž úsměvně zobrazil své přátele. Jeho díla zdobí kostely na Hostýně, ve Starém Městě u Uherského Hradiště a ve Valašském Meziříčí. Je autorem několika náhrobků pro Valašský Slavín (Jahn, Hýžová).

Pokud jde o loutkové divadlo, vytvořil všechny loutky a kulisy pro loutkové divadlo Dětem závodního klubu podniku Tesla v druhé polovině padesátých let dvacátého století, jedné za tří nejvýznamnějších loutkových scén ve Valašském Meziříčí.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: Heslo pro Databázi ČAD. Rkp. 2007.

Související Obrázky

Valašské Meziříčí, Špetík Ambrož


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Valašské Meziříčí, Špetík Ambrož