Databáze českého amatérského divadla
Soubory: Tesla / Dětem / Radost, LD
Související Geografické celky
Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1949
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 195x
Působení: 194x, 195x
1949 toto divadlo začalo maňáskovým představením v rámci mikulášské nadílky, pokračovalo
1950 další maňáskovou pohádkou na Puškinovy motivy.
1951 dostali divadelníci od Krajské odborové rady ve Zlíně přenosné divadlo s marionetami 35 cm. Jenže klub neměl žádné vhodné prostory a tak divadlo leželo ještě rok ve skladě, než se ho ujal ing. Josef Šulc a dal dohromady loutkářský soubor.
Hrálo se v klubu na náměstí a do konce března 1953 bylo uvedeno 7 pohádek. Pak se klub přestavoval a vzniklo v něm jeviště pro půlmetrové marionety, pod nímž byl prostor pro herce čtoucí role. Ti seděli čelem k divákům a představení sledovali v zrcadlech.
Na otevření divadla si soubor vybral pohádku Kašpárkův první krok do života, ale ta měla hodně loutek a kulis, které bylo nutno vyrobit, a tak se vše protahovalo, přestože loutky se k divadlu připojil akademický sochař Ambrož Špetík, který se tvorbě loutkek a scény věnoval.
Ani s voděním loutek to nebylo snadné, protože zkušenosti s voděním marionet měli jen vedoucí divadla ing. Josef Šulc a Jan Vala, ostatní se to museli teprve naučit.
Nicméně 6. prosince 1953 se konala premiéra Kašpárkova prvního kroku a potom ještě několik repríz.
V roce 1954 se hrála Kainarova Zlatovláska, Cincibukovy Hrátky na cestách a s malým divadlem z roku 1951 Šulcův Vodník, který se hrál ve Valašské Bystřici.
Potom odešel Šulc do Ostravy a divadlo předal Valovi, který v listopadu uvedl premiéru pohádky Sůl nad zlato.
Hrálo se i v roce 1955, v němž se soubor přihlásil do soutěže a postoupil do krajského kola, na léto nacvičil zase dvě pohádky s maňásky. Systematické údaje o tomto divadle končí 8. června 1955. Vala odešel na vojnu a Šulc, který se vrátil z Ostravy, neměl už na divadlo čas. Sice se ještě hrálo, ale bez vedoucího to nešlo.
V roce 1957 se o divadlo v klubu Tesly začali zajímat loutkáři z Báňských projektů, vedení Rudolfem Fiedlerem, a vypadalo to, že se zase začne hrát, ale nezačalo. Vlastně se dá říci, že od léta 1955 do roku 1958 byla činnost divadla přerušena a hrálo se jen sporadicky.
Pak se souboru ujal Jaroslav Šindler a v dubnu 1958 se opět hrály Hračky na cestách.a pak některé další hry, ale poslední dokumentovanou hrou je Drimlova Šuki – Muki, která měla premiéru 24. března 1959 a potom několik repríz.
Tou poslední, 10. prosince 1959, divadlo (Radost) Dětem s hraním skončilo.
V roce 1972 se ho ještě pokoušeli nějací zájemci oživit, dokonce opravili jeviště, techniku i loutky, ale divadlo neobnovili.
Bibliografie:
FABIÁN, Josef: Loutkové divadlo ve Valašském Meziříčí. Rkp. 2005. Připojeno Místa/Valašské Meziříčí/Texty.
FABIÁN, Josef: Otevřená opona aneb Historie valašskomeziříčských divadel. Edice Krásno. Valašské Meziříčí, o. s. Valašské Ahény, 2007, s. 84-85.
FIEDLER, Fiedler: Loutkářství ve Valašském Meziříčí v letech 1956–1985, rukopis. Muzeum Valašské Meziříčí.
ŠULC, Josef: O loutkovém divadle ve Valašském Meziříčí, rukopis, muzeum Valašské Meziříčí
Archivy:
Muzeum Valašské Meziřící.
Mapa působení souboru - Tesla / Dětem / Radost, LD
Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná. Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.