Databáze českého amatérského divadla
Osobnosti: RADA, Alois, Praha, autor loutkových her a loutkář
Datum narození: 28.7.1868
Místo narození: Kostelec nad Černými lesy
Datum úmrtí: 1.6.1951
Místo úmrtí: Horní Kruty u Kouřimi
Autor loutkových her a loutkář.
Pocházel z rodiny řezníka a hospodského, žil na různých místech Českobrodska.
V Konojedech se seznámil s produkcemi lidových loutkářů a začal také hrát ochotnické divadlo.
1891 si zřídil obchod s koloniálním zbožím v Praze-Libni,
pro svého syny začal hrát LD a brzy i veřejně v místní škole. Jeho produkce (dokázal měnit hlas pro nejrůznější postavy) vzbudily zájem členů Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka, kteří zde získali koncesi pro loutkové divadlo a chtěli je provozovat pro podporu regionálních dobročinných účelů.
Rada svěřil obchod manželce a stal se ředitelem této scény, která 1903-1909 působila nejprve rok v sálku U Fleků na Novém Městě, později často měnila místo (zejména Karlín, Letná, Libeň, Vinohrady, Vysočany, Vyšehrad, ale i Brandýs n. L. a Nymburk).
Hrála tři dny v týdnu, v některých obdobích i každodenně.
Rada potřeboval repertoár a v rychlém sledu opatřoval sáým stovky textů nejrůznější provenience (opisy a úpravy cizích her, dramatizace , kompilace a asi 120 vlastních her).
1906 je jako celek svěřil nakladatelům E. Šolcovi a R. Storchovi, texty pak vycházely v edičních řadách
Storchovo národní loutkové divadlo (od č. 54 znovu 1924),
Radovo národní loutkové divadlo a
Radovo loutkové divadlo.
Vytvořil tím žánrově pestrý repertoár pro děti, včetně loutkových úprav oblíbených dramat českých autorů, operních a baletních libret (Rusalka, Čarostřelec, Z pohádky do pohádky).
Ve vlastní tvorbě zpracovával známé pohádkové náměty (Sedm havranů, Smrt kmotřička, Aladin a čarovná lampa), dramatizoval pohádky Němcové a Erbena.
V národně výchovném duchu zpracovával příběhy z české historie (O Elišce Přemyslovně např. Královka). Sentimentálně vlastenecký rázt měly jeho výpravné alegorie (Pohádka o české vlasti, Cesta osudu), vrcholící živými obrazy a zpěvem vlasteneckých písní.
Napsal i několik her pro dospělé.
Svou tvorbou významně přispěl k repertoáru ochotnických loutkových scén, v němž ovlivnil prosazení a roli pohádky.
Bibliografie:
BEZDĚK, Zdeněk: Dějiny české loutkové hry so roku 1945. Praha, SPN 1983.
DUBSKÁ, Alice: Loutkové divadlo Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka. In: Česká divadla. Encyklopedie divadelních souborů. Praha, DÚ 2000, s. 243-244.
LEXIKON české literatury, 3/II P-Ř. Heslo podepsáno ad. Praha, Academia 2000.
-Mík- (J. Malík): Aloisu Radovi k osmdesátce. Loutková scéna 2, 1945/46, s. 145.
VESELÝ, Jindřich: Historie Loutkového divadla Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka za řízení A, Rady v letech 1903-1909. Loutkář 1931/32, s. 179.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.