Databáze českého amatérského divadla

Soubory: Klub vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka, LD

Stav: neexistuje
Založení / první zpráva: 1902
Ukončení činnosti / poslední zpráva: 1909
Působení: 190x
1902 LD Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka, první spolkové LD v Praze, založeno jako zdroj příjmů pro pokračování v dobročinné činnosti lékaře V. Paříka (1839-1901, léta podporoval českou menšinu na Litoměřicku, hlavně v Třebenicích).
Ved. profes. loutkář J. Čadský, zapůjčil jevištní konstrukci a sadu řezbovaných marionet. Zahájilo v sále na Ferdinandově (Národní) třídě 25. Nespokojenost výboru s úrovní.
V souboru krátce působil i Jan Foršt, 1904 zakladatel Loutkového divadla NJP na Smíchově (později Českého svazu přátel LD).
Od 1903 ved. libeňský obchodník Al. Rada (1866-1951), hrálo v pivovaru u Fleků, zah. Břetislav a Jitka (F. Hurt). Představení středa, sobota, neděle, později denně.
Večerní představení pro dospělé zah. lidový Faust, později zde premiéra Fausta v úpravě A. Krause a v přebásnění J. Vrchlického.
1903 zorganizovali 1. sjezd přátel LD, k této příležitosti nová scéna, dekorace a sada velkých marionet a za spoluúčasti amatérských hudebníků a profesionálních pěvců provedena Smetanova Prodaná nevěsta.
Převládaly pohádkové hry pro děti, Rada sám autorem více než 100 her, většinou na známé pohádkové náměty,
mj. Sedm havranů, Tři zlatá jablka, Čertův švagříček,
často čerpal z bájí a pověstí, z českých dějin se zdůrazněním vlasteneckých ideí, např. Královka ( o Elišce Přemyslovně),
vlastní adaptace činoherní klasiky, mj. Strakonický dudák.
Též operní díla, Prodaná nevěsta, Čarostřelec, V studni s amatérskými hudebníky a profes. pěvci. Hry z operních libret Rusalka, Vilém Tell. 2 týdny po uvedení Nedbalovy baletní pantomimy v ND uvedl loutkovou hru Z pohádky do pohádky.
Pro dospělé parodie Loterie v Americe, Principál a Kašpárek, Skvostná výhra.
I Radovou zásluhou se stal Kašpárek neodmyslitelnou součástí českého LD.
Po roce u Fleků h. v různých částech Prahy, na Letné, na Vyšehradě, v Libni, v centru v Jilské, Palackého, na Karlově nám, na Vinohradech aj. Zájezdy na venkov - výzvy k zakládání spolkových LD - podnítily zal. mnoha místních scén.
1909 se Rada vzdal aktivní loutkářské činnosti, LD zaniklo.
Bibliografie:
CESTY českého amatérského divadla. Vývojové tendence. Zprac. Jan Císař a kol. Praha, IPOS-ARTAMA 1998, s. 99.

DĚJINY českého divadla, III. díl. Ved. red. František Černý. Praha, Academia 1977, s. 506.

DUBSKÁ, Alice: Loutkové divadlo Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka. Heslo in: Česká divadla. Encyklopedie divadelních souborů. Též bibliografie. Praha, DÚ 2000, s. 243-244.

NOVÁK, Ladislav: Loutkové divadlo. Praha, Nakl. družstvo Máje 1905 (1906?), s. 75-87.

VESELÝ. Jindřich: Historie Loutkového divadla Klubu vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka za řízení Aloise Rady v l. 1903-1909. Loutkář 1931/32, s. 179.

Související Obrázky

Mařenka z Prodané nevěsty
Praha, LD Klubu vlasteneckých přátel, Prodaná nevěsta, 1903
proscenium


Mapa působení souboru - Klub vlasteneckých přátel dr. Paříka a Třebenicka, LD

Mapy jsou v testovacím provozu. Data nemusí být přesná a úplná.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Mařenka z Prodané nevěsty
proscenium