Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: DOUŠOVÁ, Božena, Chomutov

Datum narození: 22.6.1904
Místo narození: Záluží u Mostu
Datum úmrtí: 21.3.1990
Místo úmrtí: Kadaň
Božena Doušová, rozená Müllerová,
významná chomutovská amatérská herečka, členka a cvičitelka Sokola zdědila lásku k divadlu, ke cvičení a k hudbě po rodičích.
Její celoživotní přínos českému amatérskému divadlu byl po zásluze odměněn nejvyšším ochotnickým oceněním, Zlatým odznakem J. K. Tyla.

Narodila se jako nejmladší ze tří dětí v rodině horníka a později školníka v české škole v podkrušnohorském Záluží.
Její otec František Müller byl obětavým cvičitelem Sokola a režisérem v ochotnickém spolku. Ráda chodila do mostecké pěvecké školy, kde vyučovala zpěv členka Drážďanské opery.
1923 se provdala se za železničáře Antonína Doušu, který sloužil jako náčelník v nákladovém uzlu Třebušice u Mostu, a měli spolu dceru Milenu (1924). Také jeho přitahovalo divadlo a
1935 - po přestěhování do Chomutova - se společně zapojili do ochotnických a vzdělávacích spolků. Zpočátku bydleli v jednom z bytů pro činovníky Sokola v chomutovské sokolovně a potom u hlavního nádraží v bytě pro železničáře.
1938 - na posledním předválečném všesokolském sletu v Praze Božena Doušová velela při skladbě dorostenek jako župní náčelnice Krušnohorské župy Kukaňovy.
V říjnu 1938 byli Boženini rodiče i manželé Doušovi nuceni uprchnout před bojůvkami henleinovců k přátelům a příbuzným do české Lužné u Rakovníka a Lišan.

1945 - po osvobození republiky se vrátili do Chomutova a manžel nastoupil opět u ČSD v železničním uzlu nákladové dopravy.
Téhož roku divadelníci navázali na předválečné tradice a založili ochotnické divadlo. Herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová (1902-1968) svolila, aby založený spolek nesl jméno jejího manžela.
V Scheinpflugové komedii Okénko hrála potom Božena Doušová paní Dynybylovou.
Divadelní spolek Karel Čapek o sobě brzy dal vědět. Božena Doušová se představila v Nového České bouři, ve Stroupežnického Našich furiantech a v dalších hrách uváděných v chomutovském Lesním divadle.
Dále hrála v Sofoklově Králi Oidipovi a v Maryše bratří Mrštíkových s hostujícími herci Národního divadla Jaroslavem Vojtou (1888-1970) a Eduardem Kohoutem (1889-1976) na jevišti v Sokolovně.
Potom se objevila v inscenacích v Závodním klubu železničářů v Jiráskově ulici. Ztvárnila Čapkovu Matku, hrála v Molièrově hře Tartuffe, Stehlíkově Mordové rokli, v Gogolově Revizorovi, Tylově Strakonickém dudákovi, v Hirschově hře Jen na lékařský předpis, paní Domšíkovou v Čechově Výletu pana Broučka do XV. století, dohazovačku v Gogolově hře Ženitba, pokojskou Marii v Breidahlově veselohře Vzbouření v ústavu šlechtičen, Kláskovou v Jiráskově Lucerně, Jedličkovou v Tylově Paličově dceři, Charleyovu tetu v Thomasově stejnojmenné komedii a desítky dalších rolí.
1979 - 22. 3. - při premiéře hry Voskovce a Wericha Balada z hadrů nezapomenutelným způsobem hrála roli žebračky mezi pařížskou lůzou a prostitutkami. Oslavila tak šedesát let své ochotnické činnosti.
Bibliografie:
GRIML, Josef, Chomutov: Heslo pro VÝZNAMNÉ osobnosti Chomutovska 10. Chomutov, Středisko knihovnických a kulturních služeb 2013. Pro DČAD zprostředkoval Petr Matoušek, březen 2013.


Amatérská scéna 1974/9, s. 19; 1975/5, s. 18-zpráva
Poznámka:
1959 - O. Lichardová - M. Lokvencová: Popelka, režie B. Doušová, účast na Ústřední přehlídce div. her pro děti a mládež v Pardubicích, oceněna režie (režisérka v tom roce oslavila 40 let ochotnické práce) a výkon Jar. Šmolcnopa v roli krále.
Profese:
režisér
herec
Význam:
vynikající jedinec v místě
Obor působení:
činohra
pro děti a mládež

Související Obrázky

Chomutov, Čapek, Charleyova teta
Doušová Božena, 1956


Související Alba

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Doušová Božena, 1956
Chomutov, Čapek, Charleyova teta