Databáze českého amatérského divadla

Osobnosti: JAKŠÍ, Josef, malíř

Datum narození: 3.3.1874
Místo narození: Bavorov
Datum úmrtí: 20.9.1908
Místo úmrtí: Prachatice
Josef Jakší, akademický malíř,
"..upozornil na sebe svým svérázným koloritem a zálibou v prudkých kontrastech barev, ač kresba jeho není vždy dokonalá. Tvořil nejvíce studie dělného lidu na jihočeském venkově." (Toman: Nový slovník čs. výtvarných umělců, s. 413)

1895 navrhl oponu pro Divadelní spolek Šumavan v Bavorově.
Před 1908 maloval dekorace a oponu do hry Oldřich a Božena pro loutkové divadlo.
---
Josef Jakší byl nejstarším z osmi dětí bavorovského souseda Jana Jakšího a jeho manželky Marie rozené Wagnerové. Po vychození tehdy pětitřídní obecné školy v Bavorově byl roku 1887 přijat do České nižní reálné školy v Českých Budějovicích. Zde absolvoval první ročník, ale pro zálibu v malování sám studia zanechal a vyhledal si učební místo u vodňanského malíře pokojů Rennera. Výuční list v oboru malíř-natěrač získal roku 1890. Přímluva Julia Zeyera, který poznal jeho nadání, mu od roku 1892 otevřela dveře pražské umělecko-průmyslové školy. Protože neměl patřičné předchozí vzdělání, byl přijat jako externista. Řádným žákem se stal teprve roku 1895. Všeobecnou školu c.k. umělecko-průmyslové školy v Praze absolvoval téhož roku a následně do konce školního roku 1897/1898 navštěvoval odbornou školu pro dekorativní kresbu a malbu u profesorů Jakuba Schikanedera a Františka Ženíška. K profesoru Ženíškovi pak přešel na Akademii výtvarných umění. V jeho ateliéru absolvoval v roce 1901. Mezi tím prodělal čtrnáctiměsíční vojenskou službu u posádek v Plzni, Praze a Litoměřicích. Asi právě v době ukončení studií se u Jakšího poprvé objevily projevy onemocnění ledvin. V roce 1903 obdržel stipendium doktora Lercheho na studijní cesty. Zažádal si o cestovní pas do Itálie, Francie a Německa a po jeho obdržení odcestoval přes Vídeň a Benátky do Říma. Již ale po třech měsících jej choroba zahnala zpátky domů. Cestu do Francie již nerealizoval. Na podzim téhož roku ale odjel do Mnichova, kde setrval až do dubna 1904. Našel svůj specifický malířský výraz a rychle se šířila známost jeho jména. Reprodukce jeho děl otiskovaly časopisy Světozor, Obrázková revue, Besídka malých, České mládeži, ale zejména Zlatá Praha. Účastnil se krajinských výstav ve Vodňanech, Hořovicích, Bělehradě. Roku 1907 vystavoval v Berlíně a roku 1908 v Praze. V roce 1906 obdržel Turkovu cenu. Jeho onemocnění se však stále zhoršovalo, takže v polovině července 1908 se vrátil k rodičům do Bavorova. Jeho ledvinné funkce selhávaly, tělo mu otékalo a proto se nechal 18. srpna 1908 odvézt do prachatické nemocnice. Zvrátit průběh umělcovy choroby, jíž byla chronická nefritida, se však již nepodařilo. Skonal na nemocničním lůžku v Prachaticích 20.září 1908 a dva dny poté bylo jeho tělo uloženo do půdy hřbitova v rodném Bavorově.
Citováno z Osobnosti města - http://www.prachatice.eu/mesto/osobnosti-mesta

Josef Jakší byl především figuralista. Vedle žánrových motivů mají jeho obrazy náměty náboženské, historické a symbolické. Jeho díla m.j. vlastní Národní galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou a Městské muzeum a galerie ve Vodňanech.
Bibliografie:
ARDYV: Jak jsme zřídili loutkové divadlo v Bavorově, Český loutkář 1912, s. 149-152

KNÍŽÁK, Milan: Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v Českých zemích a na Sovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. Praha, 2005, s. 373

TOMAN, Prokop: Nový slovník československých výtvatných umělců I., Praha 1947, s. 413-414
Archivy:
MaG Vodňany:
Návrh akad. malíře Jos. Jakšího na oponu SDO Šumavan 1895 (akvarel). Nápis Kde domov můj, postavy oráče, houslisty, houslistky na koni, atributy českého státu, divadla, hudby, čtvero ročních období.

Související Osobnosti

Související Pojmy

Související Obrázky

Bavorov, Kde domov můj, návrh, akvarel, Josef Jakší, 1895
Bavorov, SDO Šumavan, opona Kde domov můj, Josef Jakší dle Josefa Mánesa, detail před restaurováním 2013
Bavorov, SDO Šumavan, opona Kde domov můj, Josef Jakší dle Josefa Mánesa, po restaurování 2013,  1895
Bavorov, SDO Šumavan, opona Kde domov můj, Josef Jakší dle Josefa Mánesa, před restaurováním 2013
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Josef Jakší, Opona Národního divadla v Praze, 1. 4. 1892
Národní divadlo, Hynaisova opona, kresba Josefa Jakší dle obrázku ve Zlaté Praze, 1892


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany