Databáze českého amatérského divadla

Opony: Bavorov, SDO Šumavan, návrh opony Kde domov můj, autor Josef Jakší podle Josefa Mánesa, 1895, MaG Vodňany

Autor: Josef Jakší
Rozměr: akvarel, 25 x 40 cm, poškozené
Vročení: 1895
Motiv: Nápis Kde domov můj, postavy oráče, houslisty, houslistky na koni, atributy českého státu, divadla, hudby, čtvero ročních období.

Popisek na obrázku:
"Skyza k oponě Spolku divadelních ochotníků Šumavan v Bavorově, kterou maloval akad. malíř Jos. Jakší. Opona - dosud užívaná a jest majetkem jmenovaného spolku. Darováno rodinou Jakších městskému muzeu - roku 1935."
Akvarel, Návrh akad. malíře Jos. Jakšího na oponu pro SDO Šumavan v Bavorově

---

Bavorovští ochotníci ze spolku Šumavan se od roku 1881 pyšnili novým krásným jevištěm, bohatou knihovnou i spolkovým praporem. Jejich představení byla úspěšná a společensky uznáváni byli i pro pořádání přednášek a výletů do okolí. V roce 1888 slavili 50. výročí své činnosti, a to je nejspíš přivedlo na myšlenku, že už jim chybí jen důstojná krásná malovaná opona. Její pořízení se přiblížilo, když byl místní rodák Josef Jakší v roce 1892 přijat na pražskou umělecko-průmyslovou školu, a to i přes nedostatky v předchozím vzdělání díky přímluvě Julia Zeyera, který poznal jeho nadání. Jakší právě začínal svou uměleckou dráhu, a nemohl být tedy drahý.
Student nabídku spolku přijal a roku 1895 odevzdal nejdříve návrh na oponu – akvarel se dochoval a je uložen ve vodňanském muzeu – a vzápětí i oponu celou, provedenou technikou klihové barvy a o rozměrech 405 x 245 cm. Její střed vyplňuje námět symbolizující harmonii dvou „protikladů“ – vpravo oráč, nalevo na koni sedící dívka s houslemi. Po stranách vertikální pásy s malbou zemědělského nářadí a medailonů s motivy práce ve čtyřech ročních obdobích. Nad obrazem znak Bavorova – červená růže Vítkovců ve stříbrném poli a pod obrazem nápis „Kde domov můj“. Předlohou byla Josefu Jakšímu litografie „Domov“ Josefa Mánesa, jenž ji vyhotovil v roce 1854 jako prémii pro Jednotu umělců výtvarných. Malba v ploše postranních medailonů a ve vertikálních pruzích opony je rovněž námět převzatý od Mánesa – z kalendářní desky Pražského orloje (z roku 1865, dnes je na orloji kopie).
Josef Jakší (1874-1908) absolvoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde ho vyučoval prof. F. Ženíšek a malíř J. Schikaneder, a později i AVU. Převážně byl figuralista – maloval lid jihočeského venkova, nevyhýbal se ani námětům náboženským, vlasteneckým a historickým. Jeho opona Bavorovským sloužila ještě v roce 1935. Na počátku 21. století však už byla zvlněná a místy mechanicky poškozená, s trhlinami. Malba byla zaprášená, s výraznou krakeláží, leckde i většími nánosy špíny a plísně či s vydrolenou barevnou vrstvou. Obecní úřad Bavorov se rozhodl zachránit tuto kulturní památku a spolu s KÚ Jihočeského kraje v roce 2013 investoval obnovení opony. Jejího restaurování se ujali akademičtí malíři Jiří Mašek a Tomáš Skořepa.

(PhDr. Vítězslava Šrámková, září 2016 - příspěvek pro připravovanou knihu Malované opony divadel českých zemí II)
Bibliografie:
Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 174.
Kolektiv autorů (editor Milan Strotzer): Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017, s. 18.
Uložení dokumentace:
Návrh opony ve fondu Muzea a galerie Vodňany.
130221 dle inf. ředitelky muzea je část orginálu opony uložena v Panském dvoře v Bavorově.
2013 opona restaurována, viz heslo
Historické užití:
výtvarný návrh ve fondu muzea
Současné užití:
ve fondu Muzea a galerie Vodňany
Majitel/umístění:
MaG Vodňany
Fyzický stav:
existuje, uložena v depozitáři
Tematická skupina:
Vlastenecké projevy
Informátoři:
Jitka Velková, ředitelka, Městské muzeum a galerie

Související Osobnosti

Související Organizace

Související Pojmy

Související Obrázky

Bavorov, Kde domov můj, návrh, akvarel, Josef Jakší, 1895
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Obraz Josefa Mánesa jako předloha pro část opony.


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany
Bavorov, Šumavan, návrh na oponu Jos. Jakší, 1895, Muzeum Vodňany