Databáze českého amatérského divadla

Geografické celky: Libčeves

Nižší geografické ceky

Úplný výčet souborů působících v této obci (o kterých víme) naleznete v odkazech níže pod textem.
Typ geografického celku: Obec
Okres: Louny
Nadřazený celek: Ústecký kraj
První zpráva: 1937
1937 činný Dramatický odbor NJS.

1946 SDO J. K. Tyl.

SDO, 1949 nájemcem jeviště div. sálu v hostinci Pošta.

1979 Farní divadlo
080211: Informace PhDr.Miloše Sládka, PNP:
na faře u pátera Michala v Libčevsi (okres Louny) na půdě fary jsou kulisy z 20. nebo 30. let, možná i opona. Je možné, že to je výjimečně zachovalý celek, většinou zde po odsunu Němců doklady činnosti vzaly za své. Předměty jsou prý hodně zaprášené, páter by je věnoval. Poslední divadlo se zde na faře hrálo pod vedením duchovního správce údajně v r. 1978 (Salome), za pečlivého dohledu StB.
Kontakt na P. Michala: mchll@quick.cz

JV 080211 mchll@quick.cz
pan Dr.Sládek nás informoval o pozůstalosti po činnosti ochotníků v Libčevsi, uchovávané na půdě Vaší fary. Vzhledem k tomu, že soustřeďujeme informace tohoto druhu z celé republiky a dojet na každé místo nemůžeme, snažně Vás prosíme o pomoc. Buďte tak laskav a popište nám alespoň stručně, co se vlastně na půdě nachází. Těžko bychom asi byli schopni přepravovat běžné kulisy, ale kdyby tam např. byla malovaná opona – o tu – nebo o její obrázek - bychom pro expozici Muzea, které jsme již založili, měli velký zájem. Pokud byste měl možnost alespoň pro orientaci udělat základní fotodokumentaci (digi) toho skladu, bylo by to znamenité. Máte-li možnost získat nějaké informace nebo dokumentaci o činnosti divadelního souboru, velmi byste nám pomohl. Výsledky bychom uveřejnili na www.amaterskedivadlo.cz

080218 mchll@quick.cz
Jde o plátna svinutá na tyčích, neviděl jsem je asi 2 roky, ale nejspíše jsou tam stále. Není problém je sundat na dvůr a při hezkém počasí rozvinout a nafotografovat, či ještě raději autem odvézt kamkoliv. Místní obec na zájem o něco podobného nemá, i zámek je tu zcela v troskách, škola uzavřena...
Poslední divadlo se zde hrála Salome od O.Wilde, asi rok 1979, na špýcharu, umožnil to tehdejší správce Josef Kordík, který následně byl souzen a snad s podmínkou vyvázl. Je k tom u jeho kniha snad dosud někde na internetu. Mnozí herci a zejména herečky dopadly hůře, poškozeni ve vězeních.
Pavel Michal, administrátor Libčeves, t.603771186
Bibliografie:
JAVORIN, Alfréd: Divadla a divadelní sály v českých krajích. Praha, Umění lidu 1949. Díl II. Sály, s. 111. kART, KK.

MÍSTOPIS českého amatérského divadla, I. díl. Praha, IPOS-ARTAMA 2001, s. 428.
Archivy:
Praha, Národní archiv:
Fond ZU Spolky 1941-1947, i. č. 426/2666/1946, SDO J. K. Tyl.

Související Osobnosti

Mapa - Libčeves

Otevřít mapu do nového okna - prohledat okolí (testovací provoz)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':