Databáze českého amatérského divadla

Alba: Starý Týn, neurčený německý soubor, opona Oráč v poli, do 1945

Název: Starý Týn, neurčený německý soubor, opona Oráč v poli, do 1945
Popis: Výraznou památkou hodnou restaurování a vystavení je opona. Její téma (Oráč při práci na poli) kontrastuje s většinou zachovaných opon českých ochotnických souborů a jejich jevišť, vytvořených převážně na vlastenecká témata (Libuše věštící, Matka Vlast, Přemysl Oráč atp.).
Opona patří k výjimečným dokladům práce divadelních ochotníků německé národnosti na území Čech.
soubor fotografií nálezu zdevastované opony a kulis neurčeného (zřejmě německého) divadelního souboru, hrajícího v sále hostince čp. 16.

2014 dokumentovala Zlata Hašková

Látka opony má výšku 240cm a šířku 515 cm. Dřevěný válec s otočným kolečkem délku 555cm. Z rubové strany je hnědá. Domnívám se, že se jedná o stejný odstín hnědé jako na kulisách se zamalovanými nápisy. Podotýkám, že výška stropu místnosti je cca 3m.

Pro lepší představu zasílám foto sálu (současný stav) a některých detailů, které mohly sloužit při divadelních produkcích (ale nemusely). Místní, kteří si pamatují začátek 60. let mi tvrdili, že parkety v sále byly, sloup vyměnili, původně měl být dřevěný a probouralo se výdejní okénko do druhé místnosti a přistavěl komín na konci sálu (kde mohlo být jeviště). Původně v rohu mohla být malá kruchtička pro hudebníky (v těch místech jsou prkna, nikoliv parkety), později prý kapela hrála u vstupu do sálu. Pokud byly provedeny pouze tyto úpravy, byl sál zvětšen ještě před rokem 1945 (nestejná výška podlahy u vchodu do sálu, na stropě patrné stopy po zdech).

Všechny materiály jsou velmi poškozeny následkem dlouhodobého nevhodného umístění.

Související Obrázky

Starý Týn, detail levé str. opony
Starý Týn, detail ovládání opony na válci.
Starý Týn, detail pravé str. opony
Starý Týn, detail středu opony
Starý Týn, sál hostince v čp. 16
Starý Týn, sál hostince v čp. 16
Starý Týn, sufita s modrobílou stuhou


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Starý Týn, detail středu opony
Starý Týn, detail ovládání opony na válci.
Starý Týn, sál hostince v čp. 16