Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 1974 - Třísemestrový kurz pro režiséry ochotnických souborů, Brno

Pořadatel: Krajské kulturní středisko v Brně
Třísemestrový kurs si kladl za cíl pozvednout uměleckou úroveň ochotnické činnosti a připravit zájemce o režijní práci zejména z řad mladých adeptů.
Kurs byl uspořádán centrálně v krajském měřítku a pečlivě připravován krajským poradním sborem za lektorské účasti předních odborníků z vysokých škol, divadel a dalších kulturních institucí. K některým lekcím vydalo KKS studijní a metodické materiály (např. Přehled dějin činoherní režie K. Bundálka aj.)

První semestr kursu byl věnován teoretické průpravě, dějinám divadla a problematice režie (specifičnost divadelního umění, různé aspekty práce dramaturga a režiséra, dějiny světového divadla a dramatu ve vztahu k potřebám amatérského divadelnictví, dějiny světové i české režie, zvláštnosti režijní práce v podmínkách amatérských souborů).

Druhý semestr kursu se zaměřil na rozbory her světového, českého a slovenského klasického i moderního repertoáru (Moliére, Ostrovskij, Nash, Dürrenmatt, Arbuzov, Tyl, Čapek, Hrubín, Bukovčan aj.) a konkrétním otázkám režisérovy práce s herci. Na závěr druhého semestru měli posluchači vypracovat samostatné písemné práce na téma - dramaturgický plán našeho souboru. Lektoři tak chtěli přimět účastníky k analýze konkrétních podmínek, možností a tradic každého souboru jako východisku pro vypracování zdůvodněného a únosného dramaturgického plánu.

Třetí semestr měl probíhat po skupinách paralelně ve čtyřech lokalitách ve spolupráci s místními profesionálními divadly (Divadlo bratří Mrštíků v Brně, Divadlo pracujících v Gottwaldově, Horácké divadlo v Jihlavě, Slovácké divadlo v Uherském Hradišti)
V jednotlivých divadlech měli účastníci kurzu za úkol pod vedením zkušených profesionálních režisérů vypracovat režijní knihu a připravit vlastní inscenaci.
Kurz měl být uzavřen závěrečnými pohovory.
Posluchači: 60 přihlášených posluchačů z různých okresů Jihomoravského kraje
Bibliografie: TESAŘ, J.: Ohlédnutí za jedním kurzem, Amatérská scéna, roč. 12, č. 12, prosinec 1975, s. 19-21.

Vzdělání amatérským režisérům aneb brněnská zkušenost k dispozici, Amatérská scéna, roč. 11, č. 8, srpen 1974, s. 5.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':