Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 1971 - Cyklus besed "Divadlo ze zákulisí", Prostějov

Začátek: 1971
Pořadatel: Dům kultury a vzdělávání v Prostějově
Cyklus jedenácti besed "Divadlo ze zákulisí" pro zájemce z 8. a 9. tříd ZDŠ byl realizován v rámci II. cyklu experimentální estetické výchovy mládeže, organizovaného Domem kultury a vzdělání v Prostějově.
Program "Divadlo ze zákulisí" získal na I. tribuně nových forem kulturně-výchovné činnosti, konané v Praze 1971, první cenu jako nejlepší program pro mládež do 15 let a reprezentoval ČSSR na mezinárodní tribuně nových forem kulturně-výchovné činnosti v Polsku.
Cílem projektu bylo zaujmout mladé lidi pro divadlo, ukázat jim divadlo ze zákulisí - tj. zázemí divadla v jeho komplexnosti. Ukázat, že divadlo netvoří pouze herci, ale další důležití lidé v zákulisí. V rámci programu tak měly děti možnost seznámit s prostorem jeviště, divadelních zkušeben, rekvizitáren, setkat se s režisérem, technickým personálem, osvětlovačem, maskérem a dalšími, prohlédnout si kulisy, masky, kostýmy...

Témata jednotlivých besed:
1. Divadlo ze zákulisí (beseda s jevištním mistrem Stálé divadelní scény)
2. Návštěva "Kufru" (beseda s předsedou a členy amatérského divadelního souboru v jejich zkušebně)
3. Divadlo pro mládež (beseda se členkou amatérského div. souboru a zároveň vedoucí estetického oddělení ODPM a režisérkou her pro děti)
4. Hudba na divadle (beseda s aktivním hudebníkem, který spolupracuje s divadelním souborem při tvorbě a realizaci scénické hudby)
5. Z divadelních kronik (beseda s jednatelem amatérského div. souboru)
6. Režisérovy starosti (beseda s režisérem divadelního souboru)
7. Jak se dělá iluze (beseda s výtvarníkem a výrobci rekvizit a kulis)
8. Jak jsem hrál s profesionálními herci (beseda se členem amatérského div. souboru)
9. Jak se tvoří divadelní role (beseda se členy divadelního souboru)
10. Divadelní líčení (beseda s režisérem a dvěma herci)
11. Legrace s divadlem (beseda se členy souboru, předsedou souboru, předsedou ZK ROH a zástupcem ZV ROH)
Bibliografie: KUBÍČKOVÁ, Vlasta: Divadlo ze zákulisí, Amatérská scéna, roč. 9, č. 6, červen 1972, s. 1, příloha: Osnova jednotlivých besed, s. 1-2.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':