Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 1961 - Školení vedoucích a režisérů venkovských souborů, Bystřička u Valašského Meziříčí

Začátek: 19610917
Konec: 19610922
Pořadatel: Okresní poradní sbor pro divadlo v Přerově
Okresní poradní sbor pro divadlo v Přerově připravil školení vedoucích a režisérů venkovských souborů, které bylo vyhlášeno a prodiskutováno na okresním ochotnickém aktivu již v lednu 1961. K realizaci došlo ve dnech 17.—22. září 1961 na přehradě Bystřička u Val. Meziříčí. Zde bylo po dobu jednoho týdne ubytováno v rekreačních chatách n. p. Sigma Hranice 58 frekventantů. Školení vedl bývalý předseda OPSd v Přerově František Brauner. O organizaci se starala samospráva, zvolená z posluchačů. V jejím čele byl hospodářský vedoucí.

Školení bylo denně věnováno celkem 8 hodin. Šest hodin vyplnily přednášky s praktickými ukázkami a dvě hodiny se pracovalo v kroužcích. Posluchači byli zařazeni do dvou skupin. Každá samostatně studovala Čechovovu aktovou hru Svatební hostina, kterou frekventanti obou skupin uvedli na závěr celého školení, přičemž porotu tvořili režiséři a bouřlivou diskusní tribunu všichni posluchači.

Obsah školení a lektoři:
– První den přednášel Zdeněk Dopita z Divadla bratří Mrštíků v Brně o práci režiséra.
– Druhý den byl perný. Lektorka Beskydského divadla v Novém Jičíně Věra Šmakalová přidělila všem posluchačům texty, které museli prostudovat a pak ve skupinách pod jejím dohledem rozebírat.
– Nejzajímavější byla přednáška nositele Řádu práce Miloslava Dismana o práci s dětmi. S 20 dětmi ,,vypůjčenými" ze školy v Růžďce Miloslav Disman provedl několik pozoruhodných etud jako příklad práce s dětským hercem.
– Přednášku na téma jevištní řeč přednesla profesorka JAMU z Brna Lola Skrbková.
– V závěru školení hovořil, radil i prakticky ukázal, jak lze dělat malé jevištní formy, dramaturg vojenského klubu v Brně Karel Vinkler.
Lektoři: Zdeněk Dopita
Věra Šmakalová
Miloslav Disman
Lola Skrbková
Karel Vinkler
Posluchači: 58 posluchačů z okresu Přerov
Osobnosti: Zdeněk Dopita
Věra Šmakalová
Miloslav Disman
Lola Skrbková
Karel Vinkler
František Brauner
Bibliografie: BLÁHA, Cyril: Setkání souborů na Bystřičce / Rozhovor s Františkem Braunerem. Ochotnické divadlo 1961, č. 12, str. 281.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':